Mustafa Kemal Atatürk ve Türk milleti hakkında merak edilenler…

Mustafa Kemal Atatürk ve Türk milleti hakkında merak edilenler…
Atatürk, bu yaşadığımız cumhuriyet ülkesinde çağdaş bir yaşam sürdürebilmemiz için, bağımsızlığımız için ve refah bir gelecek kurmamız için bütün çabalarını gözler önüne sermiştir. Yenilikler, katıldığı savaşlar, eğitim alanında yaptığı yenilikler, devrimler Türk milleti için daima önemlidir. O milletini düşünerek hareket eden asil bir kişilikti.Yaptığı bir çok yenilik Türk milleti için gelişmenin ana nedenleriydi..

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte getirdiği yenilikler saltanatı kaldırmıştır, halifeliği yok etmiştir.Yaptığı yenilikler ile eğitim ve öğretimi birleştirdi.

Çıkarttığı Tevhid-i Tedrisat kanunu ile eğitimde çığır açtı, ilköğretimi zorunlu tuttu, bir çok ana dal ekledi ve ulusal eğitim anlayışına geçerek, medeniyet arasında bir adım daha ilerlememizi sağlamıştır.

Türk kadınına daime değer verirdi, Türk kadınının her alanda başarılı olmasını ve arka planda olmamasını isterdi, bu nedenle türk kadınında siyasi haklara sahip olmasını sağladı.

Soyadı kanunu çıkararak devletindeki insanlara kolaylık sağladı, soyadı yok iken lakaplar ve baba isimleri kullanılıyordu, karışıklığa ve düzensizliğe sebep oluyordu, Atatürk yine bunu ön görerek kanunu çıkarttı ve herkesin soyadı bir soy ağacı olmasını sağladı.

Bu dönemde tarihler 24 Kasım 1934’ü gösterirken Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya ”Atatürk” soyadı verildi.

O daima insanlarını düşünen, eğitime önem veren, doğaya ve hayvanlara saygı duyulmasını sağlayan, laik bir devletin kurulmasını isteyen, kadınlarına sahip çıkılmasını isteyen ve bunları başaran insandır.

Mustafa Kemal Atatürk öleli yıllar geçti ancak bir ölüm bu kadar ölümsüz olabilir.. O ölmedi, kalbimizde yaşıyor ∞

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478