Royal Mail Steamer Titanic

Titanic, hakkında pek çok rivayet bulunan bir buhar gemisidir. Döneminin eşsiz gemisi Titanic’in batmasına sebep olarak gösterilenler arasından akla en yakın olanı ise, geminin buz dağına çarpmasıdır. Ancak geminin batmasının sebebi hakkında çeşitli söylentiler de mevcuttur. Gelin şimdi “Tanrı’nın bile batıramayacağı gemi” sloganı ile efsaneler arasına karışan bu geminin özelliklerine ve batmasına ilişkin sebebi ve sonuçları inceleyim.

Titanic Gemisi Hakkında

White Star Line şirketi tarafından, 1910 yılında İrlanda – Harland And Wolff tersanelerinde yapımına başlanan ve OLYMPİC sınıfına dahil buharlı Royal Mail Steamer Titanic gemisi, 26 ayın ardından 1912 yılında tamamlanmıştır. John Smith’in kaptanlığında, İlgiltere – Southampton’dan kalkan ve Kuzey Atlantic’te batan Titanic’in fiziksel özellikleri ise şu şekildedir:
– 66.000 ton ağırlığa sahiptir.
– 269 m boyundadır.
– Eni 23 metredir.
– 53.3 m yüksekliğindedir.
– Su altı yüksekliği 10,5 metre olarak ölçülmüştür.
– 39kms hıza, max ise 44 km/s hıza sahiptir.
– Geminin yolcu kapasitesi 3,547, yolcu sayısı ise 2,435 kişidir.
– Geminin mürettebatı 892 kişiden oluşmaktadır.
– 20 adet filikaya sahip gemide filika kapasitesi ise 1178 kişidir.
– Geminin güvertesinde yemek salonu, yemek odaları, havuz, kütüphane, hamam ve spor salonu da yer almaktaydı.
– Ölü sayısı 1,514 kişi olarak bilinir.

Titanic Nasıl Battı?

John Smith’in kaptanlığı ile İngiltere-Southampton’dan ayrılarak sırası ile Cherbourg, Birleşik Krallık Queenstown güzergahından ilerleyerek New York’a varacak olan Royal Mail Steamer Titanic seneler boyu hatıralardan silimeyecek bir denişz faciasına yol açtı.

Tarih 14 Nisan 1912, saatler 23.39’u gösterdiği sırada Titanic, New Foundland-Grand Banks’in güneyinde, yoğun sis sebebiyle gözcüler tarafından farkedilemeyen bir buz dağına çarptı. Buz dağı, geminin sancak bölgesini derinlemesine böldü. Durumu başta kazan dairesinde yer alan mürettebat, ardından ise 3. sınıf yolcular fark etti.
Mürettebat ve yolcu sayısı ile birlikte gemide 3547 kişi bulunmaktaydı. Geminin yolcu kapasitesinin oldukça altında kalan filika sayısı herkesi kurtarmaya yetmedi. Yaşanan bu deniz felaketinde en çok 3. sınıf, yani varlıklı olmayan yolcular zarar gördü. Filika ile kurtarma önceliğinin kadın ve çocuklara verilmesini emreden kaptan John Smith’in ölümü hakkında da çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Kimisi, kaptanın kendisini silah ile başından vurarak intihar ettiğini, kimisi ise canlı halde suda öldüğüni iddia etmekte.

Tanrı’nın bile batıramayacağı gemi olduğu savunulan ve 1912 yılında buz dağına çarparak ikiye ayrılan Titanic, ilk ve son seferini gerçekleştirerek Kuzey Atlantik’te sulara gömülmüştür. Geminin batması yaklaşık olarak 2 s. 40 dk. kadar sürmüştür. Yaşanan bu faciada 1,514 kişi ise yaşamını yitirmiştir.
Geminin enkazı ise 1985 senesinde bir deniz bilimci olan Robert Ballard tarafından bulunmuştur. Geminin bu akıl almaz hikayesi ise “Titanic” adı ile; 1997 senesinde beyazperdede seyirciyle buluşturulmuştur.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478