Hijyen belgesi ve hijyen eğitimi nedir?

Hijyen belgesi ve hijyen eğitimi nedir?
Hijyen eğitimi, yaşadığımız illerdeki halk eğitim merkezlerinden eğitimi verilmektedir. İş yerinde hijyen kurallarına uyulması için ve öğrenilmesi için artık hijyen belgeleri zorunlu hale getirilmiştir.Hijyen Eğitimi Yönetmeliği 5 Temmuz 2013 tarihinde kanunlara işlenmiştir. Halkın sağlığı için, risk oluşturan bakterilerin nasıl ürediğini ve nasıl bulaştığını öğrenilmesi için bu eğitim verilmektedir. Halk eğitim merkezleri dışında isteğe bağlı olarak işverenlerde bu eğitimi verebilmektedir. İnsanlar için özellikle yiyecek içecek üretiyorsanız, hijyen belgesine ihtiyacınız vardır.

Bu belgeye bu iş bölümlerinin ihtiyacı vardır;

Güzellik ve bakım, yiyecek ve içecek hizmetleri, satış ve perakende, gıda teknolojisi, toplum sağlığı için hizmet veren kuruluşlar, aşçılara, kantin işletmeciliği yapan kişilere, barmenlere, garsonlara, pastacılara, çay üretimi yapan ve gıda üretimi yapan işletmelere, süt işlemesi, zeytin işletme personellerine, sauna/hamam çalışanlarına, meyve ve sebze satışı yapanlara, et gibi ürünlerin işletmeciliğini yapan kişilere hijyen eğitimi verilmektedir. Bu tarz işletme açmak isteyen ve çalışmak isteyen kişilerin hijyen eğitimi ve hijyen sertifikasını alması gerekmektedir.

Eğer alınmaz ise ciddi miktarda cezaları mevcuttur. Belgeyi ciddiye almayıp çalışmaya başlayan kişilere 250 ₺ ile 1000 ₺ arasında ceza verilmektedir.

 

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478