Sosyal medya kullanımı ve şiddetin etkileri nelerdir?

Sosyal medya kullanımı ve şiddetin etkileri nelerdir? İnsanlar üzerindeki etkileri nelerdir? İnceleyeceğiz..
Sosyal medya ve sosyal medyadaki etkileşim günden güne büyümeye devam etmektedir. Sosyal medya kullanımı ve sosyal medyada vakit öldürmek toplumumuzda oluşmuş büyük bir gayedir. Bu nedenle telefon, tablet, bilgisayar ve hatta televizyonlar bile insanlar için vazgeçilmez unsurlar olmuştur. Sosyal medyanın etkisi özellikle televizyonlarda bulunan dizilerde, haberlerde ve telefonlarda bulunan sanal oyunlarda şiddet ve şiddet eğilimini kapsayan haberler ve afişlerle doludur. Genellikle çocuklara ve gençlere hitap edece konumda etkileri yoğundur. Bu durumda insanlar gerçek hayatta bulunandan daha çok kavga, cinayet, cinsel taciz, hırsızlık, intihar gibi haberleri birçok sosyal medya unsurlarında çoğunlukla tanıklık etmektedir.

Güncel haber sayfalarında bulunan başlıklar afişler ve yapılan haberler nedeniyle insanlar psikoloji yönünden çok etkilenmektedir ve orada bulunan haberleri birçok çeşidi bulunan sosyal medya sayfalarında veya hesaplarında paylaşmaktadırlar.
Kimine göre doğru gelen ya da bu durumdan hoşnut olmayan insan sayısı çok olsa da araştırmalara bakıldığında insan (yaşı fark etmeksizin) bu durumdan psikolojik olarak etkilenmektedir.
Bu araştırmalar sonucu birey ne şekilde olursa olsun bunlara maruz kaldığında ona eğilimi artar ve ilerideki zamanlarda bu duruma meyilli olup şiddet eyleminde daha çok bulunduğu görülmüştür.
Yaş fark etmeksizin sosyal medyada aktif olan gençler ve yetişkinler sosyal medyanın etkisi altında kalıyor ve ne kadar vakit geçirirlerse o kadar olumsuz etkilendikleri belirlenmiştir.

Bu nedenle televizyonlarda ve dizilerde yapılan haberler ve mesajlar toplumumuzu alıştırmaya ve duyarsızlaştırmaya başlamıştır.

Sosyal medya bu kadar aktif olmadan önce insanların birbirine yardım ettiği görülürken, şuanda duyarsızlaşıp sadece sosyal medyada üzerinden yardımlaşmaya başladıkları görülmektedir.

Özellikle küçük yaşlarda ki çocukları etkisi altına aldığı sosyal medya, bilinç altına çeşitli mesajları yerleştirerek zarar vermektedir.

Bu tür haberleri gören kadın bireylerin de endişe duyduğu ve üzüntü duyduğu belirlenmiştir,

Küçük yaştaki çocukların, ergenlik döneminde olan çocukların ve ileri yaştaki kişilerin sosyal medyada çok zaman geçirdikleri saptanmıştır.
Dizilerde, çizgi filmlerde, televizyon programlarında yayınlanan bültenlerde bile sübliminal mesaj verilmektedir.

Araştırmalar sonucu sübliminal mesajların varlığı belirlenmiş ve engellenmeye yönelik çalışmalar yapılmıştır.

Bu bağlamda oluşturulan programlar insanlarımızın şiddeti normalleştirmesini ve duyarsızlaşmasına sebep olmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478