Göz Kanseri Nedir? Göz Kanseri Belirtileri Nelerdir? Göz Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz Kanseri Nedir? 

Göz kanseri, gözün çevresinde ve iç kısmında bulunan, gözü besleyen hücrelerde rastlanan nadir kanser türlerindendir. 

Göz çevresinde meydana gelen kanserlerin büyük bir çoğunluğu iyi huylu tümörlerdir. Kötü huylu tümörler ise göz kanseri belirtisidir. Sinsi, sessiz ilerleyen bir kanser türü olduğu için henüz ilk evrede tespit edilme ihtimali düşüktür.

Göz Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • Gözde yanma ve kızarıklık
  • Göz çevresinde veya gözün iç kısmında şiddetli ağrı
  • Gözde veya göz kapaklarında ağrılı şişlik
  • Kısmi olarak görme kaybı, nadiren tam görme kaybı
  • Göz önünde rahatsız edici leke veya kanlanma

Göz Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cerrahi Müdahale

Göz kanseri tedavisinin en çok tercih edilen yöntemidir cerrahi müdahaleler. Kanserin türüne, kaçıncı evrede olduğuna göre değişen, birden fazla ameliyat tekniği içinden en uygun olanının bulunduğu bu işlem sonrası hastada tamamen olmasa bile büyük oranda değişim beklenir.

Kemoterapi 

Göz kanserinde’de diğer bir çok kanser çeşidinde uygulanan kemoterapi yöntemi uygulanmaktadır.

Radyasyon Tedavisi

Göz kanseri tedavi yöntemleri arasında en çok tercih edilen tedavi yöntemidir radyasyon tedavisi. Hastalar için zorlu geçmesi beklenen bir tedavi yöntemidir çünkü göz kanseri hastaları ağız içinde yara, halsizlik gibi yan etkilere maruz kalabilmektedir. 

Hedefli Terapi 

Göz kanseri tedavi yöntemleri oldukça geniş ve bunlardan yine en çok tercih edilen bir diğer yöntem hedefli terapi tedavisi. Göz kanseri hastalığını kontrol altında tutmak için bir takım ilaçların düzenli kullanılması demektir. Daha çok başlangıç evrelerinde tercih edilen bir tedavi yöntemidir. 

 

Yukarıda paylaşılan belirtilerin tamamına ve bir kısmına sahipseniz hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Göz kanseri dünya genelinde en nadir görülen kanser türlerinden biridir fakat çok sinsi ilerlediği için dönüşü mümkün olmayan sonuçlara sebebiyet verebilir. 

 

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478