Alzheimer Hastalığı

ALZHEIMER HASTALIĞI NEDİR?


En büyük nedeni yaş olmakla birlikte giderek beyin hücrelerinin olması gerekenden daha erken ölmesi sonucu beyinde bir takım semptomlara neden olan hastalıklardan biridir . Bazen kafa travmaları sonrasında da görülebiliyor.

Alzheimer Hastalığı Belirtileri

En önemli belirtilerinden biri unutkanlıktır.  Günümüzde de unutkanlıkların çok fazla görülmesi alzheimer olup olmama konusunda insanları şüphelendirir.  Bahsedilen unutkanlık yemeği ocakta unutma , mutfak yerine odaya gitme gibi hafif şeyler ise çok fazla şüphelenmeye gerek yoktur ; alzheimer hastalarında bu unutkanlık olayı ilerleyicidir ve 3 evreden oluşur. Burdaki unutkanlıklarda kişi artık aile bireylerini tanımaz , eşyaları tanıyamayabilir , sürekli kaybolabilir . Artık günlük aktivitelerini bile tek başına yapamayacak hale gelebilir .

Alzheimer Hastalığının Tedavisi
Hastalığın net bir tedavisi yoktur;  fakat ne kadar erken evrede teşhis edilirse seyri o kadar yavaşlatılabilir.  Genellikle bu hastalarda hafıza güçlendirmeye yönelik çalışmalar yapmak fayda sağlar.  Bunun dışında da günlük aktivitelerinde onlara yardımcı olacak küçük hatırlatıcılar oluşturmak yaşam kalitelerini arttırır .Genelde hastalara bu gibi küçük şeyler yapılarak hastalığın etkileri azaltılmaya çalışılır.  Alzeimer hastalığı herkes için bir risk faktörüdür.Bizler bu hastalığın farkında olup gereken önlemleri almalıyız.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478