Türkiye’de Eğitim Sistemi

Bu makalemizin konusu Türkiye’de eğitim sistemi.

ülkemizde yıllar boyu eğitim sistemi değişmiş,ders sayılarında değişiklikler Milli eğitim Bakanı da aynı şekilde defalarca değişime uğramıştır.

Üzülerek söylemeliyim ki yıllar geçtikçe eğitim sistemimizde gelişme değil olumsuz yönde düşüş yaşanmaktadır. Aynı şekilde ne ilginçtir ki yılar boyu da kimse eğitim sistemini düzeltmeye yönelik adımlar atmamıştır.

Gel gelelim günümüzün eğitim sistemine. Günümüz de şuan Türkiye’de 12 yıl zorunlu eğitim sistemi vardır. Bu zorunlu eğitim sistemi 4+4+4 olmak üzere üç parçaya ayrılmıştır. ilk 4 ilkokul orta 4 ve lise de 4 yıl olmak üzere 12 yıl zorunlu eğitim verilmektedir.

Ülkemizde öğrenciler orta öğrenimden lise öğrenime geçmek için 8. sınıfta LGS adı verilen Liseye geçiş sınavına tabii tutulmaktadırlar. Bu sınavdan öğrenci ne kadar yüksek puan alırsa o düzeyde bir okula yerleştirilir. Yani 8 yılın bütün emekleri sadece bir sınava bağlıdır.

Aynı şekilde lisede de 4. yılın sonunda YKS adı verilen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına girerek istedikleri bölümleri kazanmaya çalışırlar

YKS sınavı TYT ve AYT olmak üzere 2 ye ayrılmaktadır. Bu sınavların başarı oranına göre de aynı şekilde öğrenci istediği bölümü tutturabilir ise tercihini yapar,ve istediği bölüme gider.

Göründüğü üzere ülkemizde sınavlarla dolu bir eğitim sistemi mevcuttur. Öğrenciler bu kadar sınavlara bağlı tutulmamalıdır diyerek makalemi bitiriyorum.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478