KOMŞU KOMŞU HUUUU? NERELERDESİN? BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİSİN…

Bu yazıya klasik cümle ile başlayalım. Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Ama gerçekten de öyle . Komşu ne demektir? Konutları yakın olan kimselerin birbirine göre aldıkları addır. Evet sözlükteki anlamı budur. Komşu aileden sonra en yakın çevremizi oluşturmaktadır. Sabah giderken görürüz, akşam gelirken görürüz. Yani kapımızı açtığımız zaman komşumuzu görürüz. Bir tebessüm yeterken bazen , bazen de halleşmeliyiz. Halini hatırını sormalıyız hele yaşlıysa gerekirse ihtiyaçlarını biz karşılamalıyız. Bunlar komşuluk haklarındandır.
Dinimiz komşu hakkına büyük önem vermiştir. Allah (C.C) bir Nisa suresi 36.ayetinde Allah’a kulluk edin, O’na hiç birşeyi ortak koşmayın .Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve mâliki bulunduğunuz kimselere iyilik edin ” buyurmaktadır. Buhârî, Edeb, 28 den rivayet edilen bir hadisi şerifte de Peygamber Efendimiz (SAV) “ Cebrâil bana komşu hakkında o kadar çok tavsiyede bulundu ki; ben (Allah Teâlâ) komşuyu komşuya mirasçı kılacak zannettim” demiştir. Bir başka hadis-i şeriflerinde Resulullah(sav): “Allah’a yemin olsun ki iman etmiş olamaz, Allah’a yemin olsun ki iman etmiş olamaz, Allah’a yemin olsun ki iman etmiş olamaz.” buyurmaları üzerine, “Kim ey Allah’ın Rasulü!” diye sorulunca, “Komşusu zararlarından emin olmayan kimsedir.” cevap verdiler.
Peygamber efendimiz (s) başka bir hadislerinde de şöyle buyurmuşlardır: “’Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa misafirine ikram etsin, Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa komşusuna iyilikte bulunsun ve kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa ya hayır söylesin veya sussun.”
Komşusunun, kendisinde karşı ne gibi hakları bulunduğunu soran bir sahabeye Hz. Peygamber (s) şu cevabı vermiştir: “Hastalanırsa ziyaretine gidersin, vefat ederse cenazesine iştirak edersin. Senden borç isterse borç verirsin. Darda kalırsa yardım edersin. Başına bir felâket gelirse teselli edersin. Evinin damını onunkinden yüksek tutma ki, onun rüzgârını kesmeyesin. Ya senin ne pişirdiğini bilmesin, ya da pişirdiğinden ona da ikram et.”
Bu kadar açık ayet ve hadisler bulunması bu konunun ehemmiyetine önem vermektedir. Komşuluk hakkı dinimizde çok önemlidir. Müslümanlar kardeştir ve bu kardeşliğin içinde komşulukta vardır. Sonuç olarak ; hastaysa komşumuza yardım etmeliyiz gerekirse çorbasını yapmalıyız. Komşularımızla selamlaşmalı, onlara güler yüz göstermeliyiz. Komşularımıza ikramda bulunmalıyız. Fakir ya da muhtaçsa yardımına koşmalıyız. Komşumuzun açığını, gizlisini araştırmamak ,bilsek bile gün yüzüne çıkarmamalıyız.Bunlar komşunun komşu üzerindeki haklarından sadece birkaç tanesi Allah CC emirlerine uyarak Peygamber Efendimizinde (SAV) sünnetlerini göz ardı etmeyerek komşumuza güzel muamelede bulunalım İnşaAllah . Özellikle bu kavramdan tamamen uzaklaştığımız şu günlerde…

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478