Devrim arabası

 

Türkiye’nin umudu, devrim arabası

Devrim arabası ne zaman yapılmaya başlandı?

Türkiye’nin umudu, devrim arabası ilk olarak 16 Haziran 1961 yılında Emin Bozdağ’ın başkanlığı yaptığı toplantı ile birlikte başlamıştır.

Devrim arabası %100 yerli mi?

Devrim arabasını yapmak için öncelikle 48 Türk mühendisi ve 200 işçi ile anlaşıldı. Araba yapılırken koltuğundan, motoruna, direksiyonundan, tüm malzemeler yerli ürünler kullanılarak yapıldı.

Devrim arabasının hikayesi

Devrim arabası yapılması için ilk defa 16 haziran 1961 yılında Türk mühendisleri tarafından başladı, Uzun süresi olmadığı için mühendislerin üstünde büyük bir yük vardı. Gece gündüz çalışarak mühendislere verilen 4.5 ay içinde birisi beyaz birisi siyah olmak üzere iki tane otomobil ürettiler.

29 Ekim’de iki devrim arabası Meclis’e götürülmek amacıyla yola çıktı ama ekibin hesap etmediği bir durum vardı; Devrim arabalarına benzin koymayı unutmuşlardı, hemen benzin getirilerek beyaz renkte bulunan 1. Otomobil konuldu. Siyah renkte olan 2. Otomobile konulacağında Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel beklemekten sıkıldığından dolayı siyah arabaya biner ve yola çıkar. Siyah devrim arabası 100 metre ilerledikten sonra istop eder. Cumhurbaşkanı Cemal paşa şöföre ne olduğunu sorar ve benzin bitti cevabını alınca “Batı kafasıyla otomobil yaptınız ama, doğu kafasıyla benzin ikmalini unuttunuz” cümlesini kullanıp otomobilden iner. Dışarda bekleyen ekip beyaz renkteki otomobile binmesi için ikna eder ve Anıtkabir’e gider.

Devrim arabasına benzin konulmayı unuttuğu için Cumhurbaşkanı Cemal Paşa Yerli otomobil Devrim’in arkasında durmamıştır.

Devrim arabasının son hali

Benzin konulmayı unutulduğu için Cumhurbaşkanı Cemal Paşa yerli otomobilin arkasında durmadığı için Devrim arabasının seri üretimine geçilmedi, böylelikle 1961’da üretilen devrim arabası Eskişehir Tülomsaş Müzesi’nde sergilenmektedir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478