Sınırda (Borderline) Kişilik Bozukluğu Nedir? Sınırda (Borderline) Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Sınırda (Borderline) Kişilik Bozukluğu Nedir?

Sınırda (Borderline) kişilik bozukluğu gençlik döneminde ortaya çıkan bir problemdir. Hal ve hareketlerde tutarsızlık, ani ruhsal değişimler sınırda (borderline) kişilik bozukluğunun ana belirtileridir.

Sınırda (Borderline) Kişilik Bozukluğu Sebepleri Nelerdir?

Sınırda (Borderline) kişilik bozukluğu sadece bir sebebe bağlı oluşmamaktadır. Birden fazla, birbirinden farklı sebeplere bağlı gelişebilen bir rahatsızlıktır. En yaygın görülen sınırda (borderline) kişilik bozukluğu sebepleri aşağıda ki maddelerde yer aldığı gibidir.

Genetik faktörler

Sınırda (Borderline) kişilik bozukluğu sebeplerinden bir taneside genetik faktörler. “Sınırda (borderline) kişilik bozukluğu ile genetik faktörlerin ilişkisi nedir?” demeyin. Yapılan bir araştırma bu konuyla ilgili çok çarpıcı bir gerçeği gözler önüne sermiş. İkiz kardeşlerden bir tanesi sınırda (borderline) kişilik bozukluğu rahatsızlığına sahip olduğu zaman diğer kardeşinde aynı rahatsızlığa karşı savunmasız olduğu test edilmiştir. Ayrıca annem, babam, kardeşim, dayım sınırda (borderline) kişilik bozukluğu gibi bir rahatsızlığa sahip değil demeyin! Yıllar önce yaşamış bir ebeveyn’den gen almış olabilirsiniz. Evet, 6 kuşak öncesinde yaşayan birinden bile gen aldığınız için bugün sınırda (borderline) kişilik bozukluğunun pençesinde olabilirsiniz.

Çevresel faktörler

Sınırda (Borderline) kişilik bozukluğu sebepleri arasında çevre etkisi oldukça önemli. Çocukken zor şartlara maruz bırakılan, şiddet gören, ilgi eksikliği yaşayan, istemedikleri bir yaşam tarzına zorla itilen insanların ileri yaşlarda sınırda (borderline) kişilik bozukluğu hastası olma ihtimalleri oldukça fazla. İnsanlar tarafından travmaya uğrayan, dışlanan, alay edilen ve özellikle aniden terk edilen bireylerin sınırda (borderline) kişilik bozukluğu problemine aday kişiler olduklarını unutmamakta fayda var.

Sınırda (Borderline) Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Sınırda (Borderline) kişilik bozukluğunun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösteren türden değil. Bir kaç belirti doğrudan tüm sınırda (borderline) kişilik bozukluğu problemini yaşayan bireyleri etkileyecek niteliktedir. Peki sınırda (borderline) kişilik bozukluğu belirtileri nelerdir? Hangi belirtilere sahip bireylere kolaylıkla sınırda (borderline) kişilik bozukluğu teşhisi konulabilir? Evet, dilerseniz bir göz atalım.

  • Yalnız kalmaktan korkarlar. Sürekli terk edilme korkusuyla yaşarlar.
  • Çabuk sinirlenirler, çok basit bir sebepten ötürü küsebilirler.
  • Aşırı içki tüketirler, uyuşturucu maddelere karşı meyillidirler
  • Kumar oynamaya, risk almaya olumlu bakarlar.
  • Hiç beklenmedik bir anda sevenlerini yarı yolda bırakabilir, bir daha görüşmemek üzere sırra kadem basabilirler.
  • Sürekli sevilmek, değer görmek isterler. Beklentilerini alamadıkları zaman uzaklaşırlar.
  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478