Ya Hristiyanlar haklıysa? Hak Din Neden İslam?

Ya Hristiyanlar haklıysa?

Ya Zeus haklıysa, ya Poseidon vs varsa, ya da Hindular haklıysa diye üretebiliriz. Bir ateist de çıkıp “Ya İslamiyet haklıysa yani Müslümanlar haklıysa?” diyebilir. Biz burada felsefi ideolojiler veya isimlerden ziyade hangisi beşer tarafından ortaya atılamaz, yaratıcı tarafından ortaya atılmıştır öyle çıkmıştır ortaya bunun delilleri ispatları var ve bu ispatlar bizi ikna ediyorsa, onu kabul ederiz.Hristiyanlığın değiştirildiğini ispat eden bir bölümden bahsedeceğim.

Matta İncil’in 7. babının 15-20. ayetinde şöyle geçer:

“Sahte Peygamberlerden sakının, onlar size koyun postundan yaklaşırlar. Özünde yırtıcı kurtlardır.İyi ağaç iyi meyve, kötü ağaçta kötü meyve verir. Ve böylelikle sahte Peygamberleri meyvelerinden tanıyacaksınız.”

Eğer İsa (as) son Peygamber veya son kurtarıcı ise, neden bize sahte ve doğru Peygamberi anlama metodunu öğretiyor? Sadece şunu diyemez miydi? Benden sonra çıkacak olan herkes yalancı. Ama böyle bir şey söylemek yerine bize bir metot veriyor. Demek ki doğru ve sahte Peygamberler çıkacak, doğrusunu böyle algılarsınız diyor.

İncil değiştirildi mi?

Müslümanlar İncil’in tahrif olduğuna inanırken, Hristiyanlar İncil’in tahrif olduğuna inanmazlar. Yani şu an elimizdeki İncil birebir doğru derler. Bakalım İncil bana ne diyor? Doğru dediğiniz kısmı bana ne diyor? Ve doğru dediği kısımlara ulaştığım zaman az önce verdiğim bölümde  beni bir Peygambere yönlendirdiğini görüyoruz.

Neden İslam hak din?

Bunu uzun uzun anlatabiliriz ama sana bir tane örnek vereyim. Bu Kuran-ı Kerim’i bir beşer bir insan yazmış olamaz. Ben sadece iki  ayetten üzereden  anlatmaya çalışayım.

وَاَنْزَلْنَا الْحَد۪يدَ ف۪يهِ بَأْسٌ شَد۪يدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ

Biz demiri indirdik ve şüphesiz onda bir çetinlik bir sertlik ve insanlara faydalar vardır.

                                                                                                                                              (Hadid Sûresi 25)

Şimdi biliyorsunuz elementlerin oluşabilmesi için çok yüksek sıcaklıklar gerekli. Hatta Big Bang patlaması bile ilk elementin, hidrojen elementinin oluşması için yüksek bir sıcaklıktır. İnceliyorlar ve bakıyorlar ki demir elementini oluşturacak sıcaklık ne Güneş’te ne Dünyanın magma tabakasında var.Peki demir nasıl oluşuyor diye araştırmaya başlıyorlar. Ve sonuç: süpernova yıldızları…O patlamalardan oluşup, dünyaya indirildiğini şu an yeni keşfediyoruz.O zamanda bir insanın bu keşfi yapıp bunu kitabında bildirmesi ise imkansızdır.

  وَالسَّمَٓاءَ  بَنَيْنَاهَا بِاَيْدٍ وَاِنَّا لَمُوسِعُونَ 

 “Biz göğü bina ettik ve şüphesiz biz onu genişletmekteyiz”

                                                                                                   (Zariyat Sûresi 47)

Orada وَالسَّمَٓاءَ” geçer yani sema gökyüzünün her tarafını kapsar. Ve ayetin Arapçasının son kısmında “لَمُوسِعُونَ” kelimesi var. “Musiun” kelimesi ise evsea kelimesinin çoğuludur. Genişletmekteyiz. Arapça’da ”vasia” da geniş anlamına gelir. Başına ”mu” alırsa ismi fail olur yani, yapan eden. Biz genişletmekteyiz. Şu an biz biliyoruz ki evrenimiz stabil durağan bir evren değil. Şuan, an be an genişletmekte. Fakat biz bu bilgiyi henüz yeni keşfetmekteyiz. Isaac Nevton bile evrenin durağan statik bir evren modeli olduğunu söylerken 1400 yıl sene önce bir kişinin bu gözlemi yapıp yine kitabında bildirmesi elbette imkansızdır. Demek ki kainatı kim yarattıysa, bu kitapta onundur ki bize izah ve ispat ediyor ve doğru bir şekilde haber veriyor.

“Neden biz genişletmekteyiz” ifadesini kullanıyor?

Arapçada ”biz” haşmeti saltanatı ifade eder. Yani büyüklüğü ifade eder. Şimdi Allah’ta biz derken orada saltanatını, büyüklüğünü ve haşmetini ifade ediyor ki Araplar bunu zaten bilir. Hiçbir Arapça bilen insanın ”neden biz geçiyor, kaç tane ilah var?” dediğini bunu müşriklerde bile göremezsin. Ama biz sadece meale bakıp işin tefsirine açıklamasına yönelmediğimizden dolayı çeviri hatalarından dolayı kafamıza böyle sorular gelebiliyor.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478