Ponzi sistem nedir? Ponzi sistemler nasıl para kazanır?

Ponzi Sistem  nedir ve ponzi sistemler nasıl para kazanır?

İlk Ponzi sistemi Charles Ponzi tarafından,1920 yılında gerçekleştirildi.İtalya’da 1882 yılında doğan Charles Ponzi,zengin olmayı kafasına takıyor ve bu konuda bir sistem geliştirerek, Ponzi sistemini oluşturuyor.Ve yaklaşık 100 yıl önce oluşturduğu bu sistem,günümüzde bile kullanılmaya devam ediliyor. Charles Ponzi;posta pulu satmaya karar veriyor!Aynen, bildiğimiz posta pulu.

Ponzi sistemini kurmak isteyen biri ortaya fikir atıyor ve bu fikre işin içine yatırımcılar giriyor. Yani fikri bulan kişi, sistemi kuran kişi, önce belli bir yatırımcı bulmak zorunda. Bu 1 kişi olabilir, 2 kişi olabilir, belki de 10 kişi olabilir.10 kişi ikna ediyor ve o 10 kişinin para yatırmasını sağlıyor.katılan sayısına göre inanılmaz bir şekilde büyüyen bir sistem haline geliyor.Önce gelen,sonra gelenden parayı alıyor.En son birisi para yatırıyor, havuzda bir para birikiyor ve o biriken paradan ilk yatırımcıdan başlayarak,yatırımcılar sırasıyla para kazanmaya başlıyor.Ve herkes para kazanıyor gibi gözüküyor.Son yatırımcı hariç! Neden? Çünkü son yatırımcılar sisteme henüz yeni girdi ve henüz para kazanma hakları yok. Biraz beklemeleri gerekiyor. Ya da biraz daha fazla yatırım yapmaları gerekiyor. Ya da birilerini davet etmeleri gerekiyor. Aslında sistemin kurucusu çok ciddi para kazanmaya başlıyor. Sonrasında da ilk yatırımcılar. Son yatırımcıya gelene kadar, ciddi bir para kazanma sistemi var. Yatırımcılara yaptıkları yatırım kadar, bir para geri ödeniyor en az başta sisteme girerken, ne önerildiyse.Bu yatırdıkları paranın tamamı da olabilir yada belli bir yüzdesi de olabilir. Ama belli bir parayı mutlaka yatırımcılara vermeniz gerekiyor ki sistemin gerçek olduğunu, bir dolandırıcılık sistemi olmadığını fark etmesinler. Bu aşamaya kadar her şey güzel!! Sonra başarı hikayeleri oluşturma başlıyorsunuz. Neden? Çünkü belli yatırımcılar getirdiniz. Bu yatırımcılar belli bir zaman geçirdi. Gerçekten para kazanmaya başladılar mı güven versin diye.Sistem kendini bu şekilde  sürekli döndürüyor.

Ne kadar pay alırım?

“Ne kadar çok para yatırırsam, o kadar çok payım olur! Dolayısıyla daha fazla para yatırmalıyım.Daha fazla para kazanmak için, daha fazla para yatırmalıyım. ” düşündürür.

Gerçek yatırıma dönüştürmek mümkün mü?

Ponzi sistemlerde yapılmak istenen amaç  bu değil. Ponzi sistemlerde, gerçek bir iş yapıldığına inandırılarak insanları buna ortak etmek ve insanlardan para toplayarak zengin olmak. Bu 100 yıldır bitmeyen bir olay.Ve dünya üzerinde bir çok insan Ponzi sistemleri kullanarak para kazandı ve kazanmaya devam ediyor.

Özetle; ortaya yapılabilirliğine bir atılır.Yatırımcılar gelir, sisteme dahil olur,para kazanmaya başlamış gözükür, başarı hikayeleri ortaya çıkar ve bunlar başkalarını da buraya dahil ederek,sistemi büyütmeye başlarlar. Ve en sonunda sistem çöker.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478