Taksicilerin korkulu rüyası; Uber

Uber hakkında

Uber’in kurucuları, Garrett Camp ve Travis Kalanick Amerika Birleşik Devleti’nin Kaliforniya ve San Francisco eyaletlerinde ulaşım sistemini kurmuştur. 80’e aşkın ülkede faaliyet göstermektedir.

Nasıl kullanılır?

Uber uygulamasını indirip üye olunuyor, üyelik işleminden sonra uygulamaya gideceği yeri haritada işaretlediğinden itibaren kişiye yakın birçok uber aracın özellikleri, şöför hakkında bilgiler yer almaktadır. Yolcular bu sayede aracı ve şöförü seçme hakkına sahip oluyorlar.

Uber araç geldikten sonra şöförle iletişime geçmeden gidilecek yere kadar seyahat edilebiliyor.

Uber ücreti nasıl ödeniyor?

Uber taksilerde nakit ödemenin yanında uygulama üzerinden olduğu için kredi kartı ile ücret ödeme imkanı sağlamaktadır.

Türkiye’de Uber taksi ne zaman faaliyet göstermeye başladı ve ilk müşterisi kimdi?

Türkiye’de Uber sistemi ilk defa 2014 yalında faaliyet göstermeye başladı ve ilk müşterisi Milli basketbolcu Sinan Güler olmuştur.

Türkiye’de uber neden tutunamadı?

Türkiye’de 2014 yılında faaliyet göstermeye başladıktan sonra hem uber şöförlüğü yapan hemde uber sistemini sayısız insan kullanmaya başladı. Bu sistem iyice yaygınlaşmaya başlayınca sarı taksi sahipleri ellerinden işlerinin alındığını ve Türkiye’de Uber sisteminin vergi ödemeden yürütüldüğünü öne sürmüşlerdi. Bu yargıya karşılık şirket vergi ödediklerini söylese de sarı taksi sahipleri inanmayıp her Uber gördüklerinde kavga çıkarmışlardı. Bu olaylar büyüyünce devlet Türkiye’de Uber kullanılmayı yasakladı.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478