Atatürk hakkında yazılmış seçkin eserler

Tarihin gördüğü en büyük askeri,saiyasi ve toplum lideri olan Mustafa Kemal’i anlatan yüzlerce kitap var.Onun çok yönlülüğü,dehası,ilerigörüşlülüğü,vizyonu ve düşünce yapısını öğrenmek için onu iyi tanımak ve anlamak gerekiyor.Anlamak da yetmez öğrendiklerimizi de yeni nesile anlatmak ve bu büyük şahsiyetin fikirlerinin devam etmesini sağlamak bizim içinde önemli bir görev halini alıyor.Ben halihazırda okuduğum, okumakta olduğum ve okuyacağım Atatürk hakkında yazılmış, onun değişik yönlerini anlatan önemli kişi ve yazarların eserlerinden bir seçki hazırladım.Okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim.

Atatürk-Modern Türkiye'nin Kuruluşu

-Atatürk-Modern Türkiye’nin Kuruluşu- İstanbul doğumlu İngiliz yazarın kaleme aldığı Atatürk’ün yaşam mücadelesini bir İngilizin gözünden anlatan dönemin toplumsal yapısını ve Atatürk’ün özelliklerini başarıyla aktaran arşivlik bir çalışma.

-57 YIL- M. Kemal Atatürk’ü en geniş şekilde ele alan eserlerden biri. 1881-1938 yılları arasında dünyaya damga vurmuş bir 57 yıl

-ÇANKAYA- 15 yıl Atatatürk’ün yanında bulunmuş gazeteci Falih Rıfkı Altay’ın yapmış olduğu çok başarılı bir çalışma.Mustafa Kemal’i daha yakından tanımak isteyenler tavsiye olunur.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun önemli bir çalışması.

-TEK ADAM-
3 ciltlik bu önemli eser Atatürk hakkında yazılmış en kapsamlı çalışmalardan biridir.

-BENİM AİLEM-
Atatürk’ün soy kütüğünü belgeleriyle gösteren,yakınlarını ve manevi çocuklarını anlatan başarılı bir eser.

-ATATÜRK’ÜN YANI BAŞINDA- 12 yıl boyunca Çankaya’da Atatürk’ün hizmetinde bulununan kütüphanecisi Nuri Ulusu’nun anıları.

Lord Kinross’un hazırladığı Atatürk’ü tarafsız ve etkili bir biçimde anlatan değerli bir araştırma.

Sinan MEydan’ın hazırlamış olduğu 15 yıllık bir araştırmanın ürünü olan Atatürk ve Din hakkındaki en kapsamlı çalışma.Tavsiyedir.

Tabii ki çok daha fazla çalışma eklenebilir…Çok farklı yönleri olan eşsiz bir kişiliktir Mustafa Kemal…Onu tanıdıkça anlamaya başladıkça daha çok seveceğinizi göreceksiniz ve bir kez daha hayran olacaksınız.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478