Kara Cuma Nedir? Neden kara Cuma Denildi?

Çoğumuz alışveriş yapmayı severiz. Özellikle de indirimli alışveriş yapmayı sevmeyen yoktur. Alacağımız ürünleri araştırırız.  Kaliteli ve ucuz olanını almaya çalışırız. Almak istediğimiz ürünü yüksek kalite ve uygun fiyattan almaktan kim vazgeçebilir!

Tüm dünyada büyük ilgi gören ve yüksek oranlarda indirimli satışların yapıldığı bir alışveriş etkinliği gününün olduğunu söylesek.

Black Friday Nedir?

Black Friday yani Kara Cuma, Amerika Birleşik Devleti’nde Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma gününe,bir başka deyişle Kasım ayının 4. Cuma gününe denir.Bu günde mağazalar, kapılarını müşterilerine çok erken saatte açarlar ve her zamankinden daha geç saatte kapatırlar.Normal bir günde göremeyeceğimiz kadar yüksek oranlarda indirimlerin yapılması da hem müşterilerin hem de mağaza sahiplerin ilgisini oldukça çekmektedir.

Gün, 1932 yılından bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilse de Black Friday adını 1961 yılında almıştır.O yıl Amerika’nın Philadelphia şehrinde alışverişten oluşan yoğun trafik ve kalabalıktan dolayı ilk defa bir gazeteci tarafından gazete yazısında bu günden Black Friday olarak bahsedilmiştir.Amerikada başlayıp kısa süre içerisinde büyük ilgi gören bu etkinlik önce Kanada ve İngiltereye, daha sonra da tüm dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde de aynı isimle mağazalarda görünmesi ile bir çok insanın Mübarek gün olarak Cuma Gününü kabul etmesi ve inanması nedeni ile tepkisini çekmiştir. Bunun sonucunda da bunu fark eden firma sahipleri bu ismi “Şahane Cuma”  olarak değiştirerek pazarlama taktiği uygulamışlardır. Ve hale “Kara” olarak kullanan firmalar da mevcuttur. Bir çok ülkede insanlar Black Friday günü işlerine gitmeyip sabahın erken saatlerinde mağazaların önünde uzun kuyruklar oluştururlar. Türkiyede de diğer ülkelerdeki kadar olmasa da bu alışveriş etkinliği insanlar tarafından ilgiyle takip ediliyor. Bu gün en çok alınan ürünler arsında da  ilk sıralarda, moda, elektronik, kitap ürünleri yer almıştır.

Hiç aklınıza geldi mi? Madem bu Amerika ‘da ortaya çıkmış ve tüm Avrupa’ya yayılmış . Neden Hristiyanlarca   değerli gün olan  Pazar gününü “Kara Pazar”  veya Yahudilerin Amerika’da Cumartesi günü çalışmanın  yasak olması nendi ile lüks otellerde asansörün her katta durmasını ayarlayan zihniyet neden “ Kara Cumartesi” demiyor.  Neden bugün bu şekilde anılıyor? Nasıl ki; kelime anlamı bile “esenlik, barış” gelen İslam için “İslami Terör” ifadesini kullanıyorlarsa bunu da o amaç  için o şekilde kullanıyorlar.

Unutulmamalıyız; inandığımız dinimizde böyle ayatle varken o günü “kara” olarak anmak ve Cumayı bu şekilde geçirmek ne kadar doğrudur?  Elbette alışveriş yapmakta hiçbir sıkıntı yok bugünde.

9.”Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında Allah’ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır.

  1. 10. Namaz kılındı mı artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lutfundan nasip arayın. Allah’ı da daima çok anın ki kurtuluşa eresiniz.
  2. 11. Ama onlar bir ticaret veya eğlence gördüklerinde ona yönelip seni ayakta bırakıverdiler. De ki: “Allah’ın nezdinde olan, eğlenceden de ticaretten de üstündür. Allah rızık verenlerin en hayırlısıdır.”

(Cuma Suresi – 9-11)

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478