Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Ders Geçme Taktiği Nasıl Uygulanır?

Açık öğretim lisesi ders geçme taktiği içerikli yazıma hoşgeldiniz. Açık öğretim lisesi mezunu biri olarak, açık öğretim lisesi serüveni boyunca “açık öğretim lisesi ders geçme taktiği” içerikli kuralları uyguladım ve gayet başarılı sonuçlar aldım. Aslında bu paylaşacağım olay açık öğretim lisesi ders geçme taktiği yerine “açık öğretim lisesi ders geçme formülü” olarak da adlandırılabilir. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve “açık öğretim lisesi ders geçme taktiği” içerikli yazımıza geçiş yapalım.

Açık Öğretim Lisesi Ders Geçme Taktiği Nasıl Uygulanır? 

Açık öğretim lisesi kayıt işlemlerini tamamladık, derslerimizi seçtik. Sınava çalıştık, sınav günü okula gittik diye düşünelim. Açık öğretim lisesi sınav giriş belgesi üzerinde yazılı olan sınıfa girdik, bizim için ayrılan sıraya oturduk. Kitapçık ve cevap kodlama kağıtları dağıtıldı. Sınav gözetmenleri saatlerini kontrol etti ve açık öğretim lisesi sınavı başladı. 

 

Arkanıza güzelce yaslanın, bir yudum su için ve hiç bir şekilde panik yapmayın. Size en kolay gelen dersten başlayın. Emin olduğunuz cevapları kodlama kağıdına ve kitapcık üzerine işaretleyin. Bilmediğiniz, emin olmadığınız hiç bir soruya cevap vermeyin. Cevabını bildiğiniz soruları işaretleyip kodladınız diyelim. Geriye ne kaldı? Açık öğretim lisesi ders geçme taktiğini uygulamak kaldı tabi ki. Peki açık öğretim lisesi ders geçme taktiğine nereden başlayacağız? 

 

Açık öğretim lisesi cevap kodlama kağıdında ki cevaplarınızı inceleyin. Örneğin Tarih dersinden toplam 8 soru cevapladınız ve 12 soruyu yapamadığınız için boş bıraktınız. Bu noktada unutmayın ki cevap anahtarlarında ki doğru şık sayısı genelde eşit veya eşit olmaya yakındır. Diyelim ki 4 şık var sadece. A, B, C, D şıkları olduğunu düşünelim. Siz işaretlediğiniz 8 soru içinden 2 tane A, 2 tane B ve 4 tane C şıkkı işaretlemesi yaptınız. Fakat E şıkkını hiç işaretlemediniz. Veya belki 1 soruyu sadece E şıkkı olarak işaretlediniz. Tamamdır, siz bu dersi geçtiniz bile! Neden mi? 

 

Biraz önce cevap anahtarlarında ki doğru şık sayısının eşit veya eşite yakın olduğunu örnek vererek anlatmıştım. Peki sizin de 8 soruya cevap verdiğinizi, bu 8 soru içinden E şıkkına kodlama yapmadığınızı veya sadece 1 adet kodlama yaptığınızı söylemiştim. Bu noktada kalan tüm soruları E şıkkı olarak işaretlediniz o dersten kesin geçersiniz. Unutmayın arkadaşlar, bu sözleri bir yerlere not edin gerekirse. Boş bırakılan sorular ve cevap kodlama kağıdını karşılaştıracaksınız, kodlama kağıdında işaretlenmemiş veya en az işaretlenen şıkkı komple yapamadığınız sorulara cevap niteliğinde olması için kodlayacaksınız. İsterseniz son olarak aşağıda bir örnek daha vereyim, açık öğretim lisesi ders geçme taktiği isimli bu formülü net bir şekilde anlatmış olayım. 

 

Ders adı: Matematik 

Soru sayısı: 20

Cevap kodlama kağıdımız;

1-A 

2-B

3-A 

4-B 

5-B 

6-C

7-C

Kalan tüm soruları, yani 13 soruyu yapamadık diyelim. Fakat D şıkkını da hiç işaretlemedik. Yani hiç bir soruya D şıkkı cevabını vermedik. İşaretlediğimiz bu 7 cevaptan kesin eminiz ve her sorunun 5 puanlık değerde olduğunu düşünürsek 35 puan yapıyor. Yani bize ortalama 2 veya 3 doğru cevap daha gerekiyor. Kalan 13 sorunun hepsine D şıkkı dediğimiz zaman minimum 3 doğru cevabı yakalamış olacağız ve o dersten başarıyla geçeceğiz. 

 

Açık öğretim lisesi ders geçme taktiği konulu yazımızın sonuna geldik. Şimdiden bütün açık öğretim lisesi öğrencilerine başarılar diliyorum.

Hoşça kalın…

 

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478