Bursa-Gölyazı

Gölyazı, bursa ili nilüfer ilçesine bağlı bir mahalledir. Gölyazı, bir dönem Apolyon Krallığına başkentlik yapmıştır. O zamanlar Gölyazı’nın adı Apolyont’muş. Gölyazı’ya sadece 6 kilometre uzaklıktaki komşu köy Eskikaraağaç‘ta, bilinen diğer adıyla “Leylek Köyü”nde, Leylek Şenlikleri düzenlenmektedir. Burası Türkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın ise 11. Leylek Köyü ünvanına sahip yeri.

Gölyazı’da gezilebilecek yerler

Ağlayan çınar – 1273 yılından beri ayakta. Tam tamına 746 yaşında. Ağlayan çınar ismini almasının sebebi de, zamanla yan yatıp büyümesiyle, ağacın gövdesinin bir bölümünden zamanla doğal kaynak suyunun yüzeye çıktığı bir oluk oluşması, o oluktan akan suyun da ağacın altında minik bir havuz oluşturması.

Aziz Panteleimon Kilisesi – mübadele yıllarına kadar aktif bir şekilde ibadet ediliyormuş. Mübadele sonrası da bakımsızlık, yangınlar ve başka amaçlarla kullanılmaktan zarar görmüş. Nilüfer Belediyesi’nin yaptırmış olduğu restorasyonla tekrar kullanılır hale gelmiş. Görmek istenirse girişler ücretsiz.

gölyazı köyü, bursa’ya nasıl gidilir?
Kendi aracınızla adanın içine fazla giremiyorsunuz. Çünkü küçük bir yer olduğu için fazla bir park yeri imkânı yok. Adaya 4km kala bir otopark var aracınızı buraya park ediyorsunuz. Buradan ücretsiz otobüsler sizi adanın girişine getiriyor. İstanbul’dan gelen birisiyseniz, bir diğer ulaşım şekli de otobüsle gelmek. Direkt bursa Gölyazı olarak bilet alındığı zaman kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478