Su faturasını düşürmek için ipuçları

Faturaların nasıl yüksek geldiğini anlamayız. Bunlar için küçük ama etkili tasarruf yöntemleri mevcuttur. Evde harcanan suyun % 10’u mutfakta kullanılır. Musluklar içinde tezgâh altlarında açma kısma vanaları bulunmakta. Musluklardan su şelale gibi akmak zorunda değil. Muslukları biraz kıstığınızda su faturalarında da düşüş yaşanacaktır. Bulaşıklarınızı elde değil makinede yıkayın. Gerçi her evde bulaşık makinesi olmak zorunda değil. Bunun için elde bulaşık yıkarken, bulaşıkların kolay durulanabilmesi için deterjanı az kullanın. Bulaşıkları durularken bulaşıkları musluğun altına tutarak durulamayın. Bir leğene suyu koyun orada yıkayın.  Evde harcadığımız suyun %30’u çamaşır ve bulaşık yıkamak için kullanılır. Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi tam doldurmadan çalıştırmayın. Evde en çok harcanan su ise %40 ile banyodur. Bunun için uzun süreli banyo yapmak yerine duşu tercih edin. Banyodayken ya da duştayken suyun ısınmasını beklerken boşa akıtmayın, bir kovada biriktirin. Eğer balkon yıkaması yapıyorsanız, bahçedeki/balkondaki çiçekleri suluyorsanız bu suyu kullanabilirsiniz. Diş fırçalarken, tıraş olurken musluğu kapatarak da tasarruf yaparsınız.

Aslında her sifon çekişimizde ne kadar çok su aktığını görüyoruz ama neden bir şey yapmıyoruz değil mi? Bu dünyada kuraklık oluşmasının bir sebebi de aslında bizler değil miyiz? Peki, bu kuraklığı engelleyemesek bile yavaşlatabilir miyiz? Aslında evet ufak detaylarla tamamen durduramazsak bile yavaşlamasına sebep olabiliriz.

Bu sayede hem su faturamızı biraz olun düşürecek hem de suyun israf olmasını engelleyerek kuraklığı daha da geciktirebiliriz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478