Artemis tapınağı

Artemis tapınağı, Milattan önce 550 yılında Bereket Tanrıçası artemis (friglerce Kybele olarak bilinir. Efes’te artemis olarak bilinir) için İzmir’in Efes kentinde inşa edilmiştir. Aynı zamanda Diana Tapınağı olarak da bilinir. Tapınak tamamen mermerden inşa edilmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan tapınaktır. İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisindedir. Bu tapınaktan geriye fazla bir kalıntı kalmamıştır.

Bu tapınağın yapımına Lidya Kralı Kroisos tarafından başlanmış ve 120 senede tamamlanabilmiş. Artemis tapınağında 100 civarında sütun bulunmaktadır. Artemis tapınağı o dönemlerde tapınak olarak kullanılırken dışı da çarşı olarak kullanılmaktaymış.Artemis Tapınağı aynı zamanda bir pazar ve dinsel enstitüymüş.

Artemis tapınağını, Yunan Mimar Chersiphron tasarlamıştır. Tapınak 125 metre uzunluk, 65 metre genişlik ve 25 metre yükseklikte yapılmıştır. Bu tapınağın çevresinde, o dönemin en ünlü heykeltıraşlarının yaptıkları bronz heykellerle süslenmiştir.

Şehirleşme, doğal afetler ve çevresel etkilerden olumsuz etkilenen Artemis Tapınağı’nın kesme taş blokları St. John Bazilikası ve İsa Bey Camisi’nde kullanılmış. Tapınaktan geriye kalan kabartmalı sütunlar ve arkaik sütun başlıkları ise günümüzde Londra British Museum’da sergilenmektedir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478