Eşkışkın (Işkın) Otu Nedir? Eşkışkın (Işkın) Otunun Faydaları Nelerdir?

Eşkışkın (Işkın) Otu Nedir? Eşkışkın (Işkın) Otunun Sağlığa Faydaları Nelerdir? 

Türkiye’de eşkışkın otu veya ışkın otu olarak bilinen bir bitki türüdür. Otsu, çok yıllık bitkiler ailesindendir. Güneydoğu bölgesinde yetişen eşkışkın (ışkın) otu kesinlikle ekilerek yetişen otlardan değildir. Dağlık alanlarda, kaya diplerinde kendi kendine yetişen en önemli otlardan bir tanesidir. Eşkışkın (Işkın) otu her yıl Mayıs ayında toplanır, ayıklanır, pazar ve market raflarında yerini alır. İzmir, Bursa, Ankara, İstanbul gibi illere dahi toplu halde, tır ve kamyonlar ile gönderilir. 

 

Eşkışkın (Işkın) otu yenilebilir otlardandır. Yenilen kısmının neredeyse tamamı sudan oluşur diyebiliriz. Demir ve çinko ihtiyacı olan herkesin mutlaka tüketmesi gerekir eşkışkın (ışkın) otunu. Tabi ekşi bir tadı olduğu için herkesin damak tadına uymayabilir. İsteyenler çiğ olarak, isteyenler yemeğini yaparak bu güzel otu tadabilirler. Peki lezzetinden ziyade bize ne sunuyor eşkışkın (ışkın) otu? Dilerseniz sağlığa faydalarını es geçmeyelim…

 

Eşkışkın (Işkın) otunun sağlığa faydaları nelerdir? 

  • Vucutta kanser oluşumunu engelleyici özelliği vardır.
  • C vitamini içerir ve bu sebeple gribe, soğuk algınlığına iyi gelmektedir. 
  • Şekeri dengeleyici özelliği vardır. 
  • Kökleri kaynatılıp içildiği zaman iştah açar.
  • Kolstrolü düşürmede, dengede tutmada etkin rol oynamaktadır.
  • Mide bulantısı ve kusma şikayetlerinde kullanımı sonrası başarılı sonuçlar vermektedir. 
  • Mide yanması, hazımsızlık gibi rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir. 

Işkın, eşkışkın, yayla muzu, uçkun gibi farklı isimlerle bilinen bu ot asla yaprakları ile birlikte tüketilmemeli. Eşkışkın (Işkın) otunun yapraklarının zehirli olduğunu, herhangi bir alerjik problem ile karşılaşmamak için doktor izninden sonra kullanılması gerektiğini lütfen unutmayalım. 

Hoşça kalın.. 

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478