Küresel Isınma ve İklim değişikliği

Hepimizin bildiği gibi son dönemde gezegenimizi tehdit eden ve bir virüs gibi yayılan küresel ısınma herkesi ve her yere etkilemeye başlamıştır. Özellikle 21. yüzyılın başlarından itibaren başlayan küresel ısınma günümüzde hızla artarak devam etmektedir. Küresel ısınmanın artması ile birlikte özellikle son dönemde gelinen noktada kutupların hızlı bir şekilde erimesi sonrasında Kara parçalarında suların miktarını yukarıya doğru arttığı çarpıcı bir şekilde ortaya çıkmıştır bu sorun öncelikle biz insanları etkilerken diğer yandan canlı türlerini de büyük oranda etkilemekte hem insanları hem de canlıları yok etmeye başlamış bir durumdadır.

Küresel ısınmanın beraberinde getirdiği bir diğer önemli etken ise iklim değişikliğidir. İklim değişikliği özellikle son 10 yıl içerisinde 2000’li yılların başından bu yana hızlı bir şekilde gerçekleşmekte ve her geçen gün kendisini daha da çok hissettirmektedir.
İklim değişikliği sonrasında gelişen olaylar şöyle sıralanabilir; Kasırga, sel, fırtına, dolu ve doğal afetlere sebebiyet veren birçok doğa olayının gerçekleşmesine zemin hazırlamıştır. Yaşanan bu ani iklim değişikliği sebebiyle bazı bölgelerde yaşanan felaketler sonucunda insanlar evlerinden ve yurtlarından uzaklaşmak zorunda kalmışlardır.Bununla birlikte insanların bazıları hayatlarını kaybederken diğer yandan da mal kayıpları büyük oranda ortaya çıkmıştır.

Bilim adamlarının araştırmalarına göre 2050 yılına kadar gezegende bu denli değişimler devam ederse eğer değişik ve daha karmaşık bir şekilde kutupların hızlıca eriyeceği ile ilgili bir takım söylentiler oluşmaya başladı ve bunun neticesinde kara parçaların da azalmalar meydana geleceği ve kısa bir süre içerisinde aynı şekilde sel ve su baskınlarının oluşacağını tahmin etmektedirler.Felaket senaryoları sadece bu kadarla sınırlı olmamakla birlikte aynı zamanda temiz su kaynaklarının bulunması da zorlaşacaktır. Arkasından gelecek felaketler ise göç dalgalarıdır insanlar temiz su kaynakları ve temiz yiyeceklere ulaşamadıkları için artık tarım alanlarının da tahrip olması sonucunda ekin yetişmemesi ile birlikte farklı bölgelere göçler başlayacak bunun neticesinde ülkeler arasında birtakım kaoslar yaşanacaktır.

Fakat durumun buraya gelmesine sebebiyet veren insanlar yine aynı şekilde durumu tersine çevirebilirler. Su kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması, tarım alanlarının etkili bir şekilde kullanılarak ormanların tahrip edilmesi sonucunda yeri tarım alanlarının açılmaması, enerji olarak güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi kullanımı, kimyasal ürünlerinden uzak durulması ve doğal yakıt kullanmak gibi birçok faktör gezegenimizi sürdürülebilir bir yer haline getirecektir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478