Küresel Çapta ABD Baskısı

Son dönemlerde özellikle küresel piyasalarda ve ülkelerin iç diplomatik ve siyasi haberlerinde Amerika Birleşik Devletlerinin adı sıkça duyulmaya başlandı. Bunu oluşturan başlıca 2 neden bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Amerika Birleşik Devletlerinin elinde bulundurduğu Amerikan dolarını baskısıdır. Küresel çapta yürütülen ticaret hacminin büyük ölçekte dünya üzerindeki etkileşimi dolar piyasaları üzerinden sağlanmaktadır. Bunun sonucunda Amerikan dolarının ülkeler çapında göstermiş olduğu yükselme eğilimi sonrasında ülke içerisinde birtakım ekonomik piyasa oranlarda değişiklikler saklanmaktadır. Bu durum küresel çapta etkisi olan altın piyasalarını da etkilemekte ve ülkelerin borç oranlarını hızlı bir şekilde yukarıya taşımaktadır.

Öte yandan bakıldığında dolar piyasalarına endekslenmiş olan petrol fiyatlarının artması ve Amerika Birleşik Devletlerin de bulunan bazı petrol ve doğal gaz şirketlerinin dünya üzerinde yeni doğal gaz rezervleri araması sonucunda yine ülkeler arasında diplomatik ve siyasal çatışmalar gündeme gelmektedir. Bu durumun sonucunda ise Amerika Birleşik Devletleri ülkeler üzerinde ticaret hacmini kendi para birimi üzerinden sağladığı için yaptırım uygulamakla tehdit etmekte ve bazı durumlarda da yaptırım uygulayarak ülkelerin kendi iç politikasına kadar müdahale etmektedir. Bu durum sadece bir veya birkaç ülkeye etkilemekle kalmayıp dolara endeksli olan bütün küresel piyasaları etkisi altına almış bulunmaktadır.

Akdeniz’de bulunan doğal gaz rezervi birçok ülke arasında siyasal ve diplomatik krize sebep olmakla birlikte henüz resmi olarak bir çözüme kavuşturulamamış durumdadır ve şu anda Akdeniz’de birçok ülkenin gemisi ve doğal gaz arama şirketi sondajlar yaparak orada bulunan doğal gazı kendi ülke rezervlerine katmak istemekteler. Hal böyle olunca küresel piyasalar üzerinde çalkantılar devam etmekte ve piyasalar oldukça değişken bir şekilde hareket etmektedir.

Amerika Birleşik Devletlerinin yeni yılın başında Irak’ta görev yapmakta olan bir İranlı komutanı öldürmesi sonucunda özellikle İran ve Amerika arasındaki gerginliği had safhaya ulaştırırken 06.01.2020 tarihinde terör örgütü El Şebab Kenya’daki ABD üstüne bir saldırı gerçekleştirdi ve bu saldırının sonucunda bir Amerikan askerinin öldürülmesi sonucunda küresel piyasalardaki çalkantı daha daha gergin bir seviyeye ulaştı. Ve bu olay sonrasında ülkemizde altının gram fiyatı 300 TL üzerine çıkarak 305 TL bandına doğru ilerleme kaydediyor.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478