Sana Düşman Olan Birini Tanımak İster Misin? -2

Konu ilgili olarak daha önceki yazımızda bu düşmanın bize karşı kullandığı en etkili hilelerden bahsetmiştik. Şimdi de bu düşmanlık nasıl başladı?  Onu hatırlayalım biraz.

Allah (c.c)  Kuran –ı Kerim’de de anlatıldığı üzere insanı yaratmış ve Adem’e secde emrini vermiştir.  Tüm melekler secde emrine uymuştur. İblis ise bu emre itirazda bulunmuş ve karşı gelme cür’etini göstermiştir. Böyle bir cür’eti göstermesi, şeytanın buna zorlandığını değil; bunu kendisine verilen irade ile yapmıştır, yani yapmayı kendi seçimidir.İblis bir kısım görüşe meleklerden sanılsa da o da cinlerdendi. Yani melek olsa idi; böyle davada bulunmayacak ve melekler gibi itaat ederek secde edecekti.

İblis, neden bu davada bulundu?

Allah (c.c) İblis’e hemen huzurundan kovmamış ve bu yaptığı davranışın izahını kendisine sorunca İblis, kendisinin bu yarattığından daha üstün bir varlık olduğunu beyan etmiş ve kendisinin ondan daha hayırlı olduğunu  söylemiştir. Ve bunun üzerine ise huzurdan kovulandan ve lanetlenenlerden olmuştur. Kovulunca davasının haklı olduğunu yani kendisinin Âdem’den daha hayırlı olduğunu ispat için Allah (c.c) den izin ve mühlet istemiştir. Ve Allah cc bu mühleti yani kıyamete olan süreyi kendisine vermiştir. Bu süre sarfı içinde insanoğlunun tüm zaaflarını, zayıf yönlerini bu geniş zaman içinde elbette öğrenmiş ve inananlara nasıl yön vereceğini öğrenmiş. Ve bunu şeytan yardımcılarına aktarmıştır.

İblisin kovulmasına asıl mesele hata yapması sebep olmamış. Bu hatasını kabullenmeyip, sürdürmesi ve bunda kendini haklı çıkarmaya çalışması olmuştur. 

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478