Ne izlemeli ve ne izlememeliyiz? -1

Geçmişte yaşanılan yerli ve yabancı filmlerde olan İslama karşı bilerek veya bilmeyerek kötü olarak lanse edilen İslama ait kavramların kullanılmasını, ve dini görev hocaların karalanması, kötü karakterlerin hoca rolünde oynatıldı.

Geçmişte kurgulanan “Şaban” karakteri saf,işe yaramaz gibi gösterilmiş ve o dönem içindeki ve sonraki dönemlerde alay konusu olmuş ve bu isim arık kullanılmaz duruma getirilmiştir. Günümüzde de “Recep” ismi kullanılarak bu isimle bu karakter eşleştirilmiş ve bunun seri filmleri devam ediyor. Bu tür film veye dizilerin yayına hiç girmemesi gerekirdi. Bu tür dizi ve filmler ülkemize ve dinimize yönelik yapılmış bir karalama politikası taşımaktadır. Aynı durumun aynı zamanda tarihi dizilerde ecdadımızın kötü gösterildiği görülmüştür. Bu tür dizilerin yayına alınmadan bir kontrolden geçmesi mümkünse hiç yayına girmeden onaydan geçmemelidir. Radyo televizyon İnternet üst kurulunun kesin ve kati bir çözüm bulması gerekiyor.

Ramo dizisinde hakkında bazı detaylar 

Yarın bir gün de “Ramazan” ismi üzerine mi bir iş başlayacak diye düşünürken ve bu konu ile ilgili bir yazı yazmaya düşünürken ,bugün yeni “Ramo” adında dizinin başlayacağını gördüm. Bu kadar isim varken “Ramazan” isminin bu şekilde bu senaryoyla kullanması sadece tesadüf değil. Ramazan demek bile zor geliyor ve aşağılamak için kısaltıyorlar.

Bir dizi bir film çekilirken senaryosundan mekanına her detayına kurgulayarak çekilir. “Hadi bir isim lazım, ya bu olsun.” diyerek bir senaryoya girilmez. Oldu ki girildi, al sana dizi hemen yayına gir diye bir durum konusu değil. Yayına girene kaç kişiden geçiyor. Hadi bunlar fark etmedi. Oyuncular, figüranlar ve çalışanlar da fark etmediler.

Mesela dizinin tanıtımından alınmış bu karede dizinin bir cenaze sahnesi olduğunu sadece bu kareden söyleyebilirim. Dikkat başörtü sadece  cenaze vb sahnelerde bu karede gözüktüğü başörtü takılmış takılmamış bir şekilde olur. Bu durum oyuncuların bu konu hakkında bilgisinin olup olmamasından kaynaklanmıyor. Çünkü tüm film ve dizilerde bu aynı şekilde karşımıza çıkıyor.  Böyle bir tesadüfi olabilir mi?

Bu dizi işte ! Ne abartıyorsun diyebilirsiniz. Tüm bu film ve dizilerde hayatın bir parçası haline gelmiş. Ve hep aynı düzen içinde ilerliyor. Aşk, intikam veya kadına yapılan şiddet ve benzeri  gibi konulardan prim yapılıyor.

Ne olmuş ki !

Bu tür konular biz fark etmesek de fark etmeye çalışsak bir şekilde bizi bu konuların normal, sıradan olaylar olduğu bilinci oluşturuyor. Ve diziyi seyretmiyoruz ; adeta yaşıyoruz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478