Telefon nedir? Telefonu kim neden ve nasıl icat etmiştir?

Telefon birbirinden uzak yerlerde , bulunan kişiler ve düzenekler arasında bilgi alışverişini sağlayan elektrikli ses alıp verme aygıtıdır.
Telefonun çalışmasında ana ilke ağızdan çıkan ses dalgalarının önce elektrik sinyallerine çevrilmesi ,bu sinyallerin çeşitli yollarla , çeşitli gönderme yöntemleriyle uzağa iletilmesi sonrası , bu defa da elektrik sinyallerinin yenden kulakla duyulabilecek ses dalgalarına çevrilmesidir.Önce kentlerde kurulan telefon şebekeleri daha sonra ise kentlerarası , daha sonrasında ise de uluslararası düzenekler durumuna dönüşmüş ve uydular aracılığıyla dünyanın her köşesinin birbiriyle iletişimi sağlanmıştır.Telefon sözcüğü eski Yunanca’da ”Telos” – Uzak ve
”Phone” ses sözcüklerinin birleşmesinden dolayı oluşmuştur.Türkçe’ye Fransızca olan Telephone sözcüğünden geçmiştir. Dilbilimci Nurullah Ataç
telefon sözcüğüne Türkçe karşılık olarak uzak konuşur sözcüğünü türetmiştir.Bu sözcüğünü türkçe’ye çevrilmesini istemiş ama halk bu sözcüğü kullandığı ve artık benimsediği için yeniden telefon sözcüğü kullanılmıştır.

Sıra geldi ilk telefon hakkında konuşmaya…
Konuşmaları açıkça artıran ilk telefon aleti,Alexander Graham Bell ve Charls Sumner Tainter tarafından geliştirilen radyofon ismli aygıttır.
İki bilim insanı, bu aygıtla ilk başarılı denemeyi 15 Şubat 1880 günü gerçekleştirmişlerdir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478