ABD-İran gerilimi büyüyor…

ABD- İran gerilimi nasıl başladı?

Amerika Birleşik Devletinin başkanı Donald Trump’un emriyle 3 Ocak 2020 tarihinde Irak’ın Bağdat şehrinde general Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle gerilim oluşmaya başladı. 3 Ocaktan beri iki taraftan tehditler yapılmaya başladı.

General’in öldürülmesinden sonra İran yönetimi yıllardır yok dediği nükleer bombanın olduğunu söyledi.

Hem Amerika hemde İran yönetimleri sürekli birbirini tehdit etmesinden sonra insanların aklına 3. Dünya savaşı mi başlayacak? sorusu gelmektedir.

ABD-İran gerilimi büyür mü?

General Süleymani’nin öldürülmesiyle birlikte gerilimin başlamasından itibaren iki tarafta da sular durulmuyor. İki taraf da birbirini sürekli tehdit ediyor. Böyle giderse kısa süre içinde  3. Dünya Savaşı resmen başlar.

Bu gerilimde Türkiye ne yapmalı?

ABD-İran gerilimi Türkiye için önemli bir konudur.  Çünkü İran ile sınır komşusu olmamız ve ABD uçaklarının İncirlik üstünden kalması Hem İranın hemde ABD’nin tüm hareketleri bizi etkiler.

Türkiye, ABD ve İran arasında köprü olduğu için ani karasal ve havadan harekette araçlar incirlik üssünü kullanılacaktır.

Bu durumda ABD Türkiye ile arasındaki bağı yumuşatmak isteyecektir. Böyle bir şey olduğunda Türkiye’nin eli ABD’ye karşı güçlenecek.

İran yönetimi harekete geçti 

08.01.2020 tarihiyle İran yönetimin açıklamasına göre ABD’ye ait iki üst füzeyle vurdular.

İran’ın füze atmasından sonra Donald Trump açıklama yaptı; “Her şey yolunda. İran’dan fırlatılan füzeler Irak’taki 2 askeri üssü hedef aldı. Zayiat ve hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar her şey yolunda. Dünyadaki en güçlü ve donanımlı orduya sahibiz.”

ABD- İran gerilimi tüm dünyayı etkiler mi?

ABD ve İran arasındaki gerilim artarsa veya aynı seyrinde devam ederse tüm dünyayı etkiler. Örneğin, gerilimin ortaya çıkmasından itibaren ekonomi de borsa düştü ve altın fiyatları yükselmeye başladı.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478