Faizsiz! Sistemde Ev Araba Alma…

Hepimiz faizsiz bir şekilde ev,araba almak isteriz.Ve faizsiz, kira öder gibi sistemlerle ev araba almayı kolaylaştıran sistemlerden faydalanarak yapmaya çalışırız.Bunu bankaların faizle çalıştığını bildiğimizden onlardan almayı tercih etmeyiz.Etmemeliyiz de.Bahsettiğimiz firmaları hepimiz görüyoruz. Ve sayıları gittikçe arttı ve artacak gibi de duruyor.

Birkaç gün önce bu firmanın öncülerinden birinden incelemek için  bir sözleşme metni aldık. Aldığımız sözleşme ,60 bin TL lik bir tutar için hazırlanmış bir sözleşme idi. Kendini her seferinde faizsiz olarak lanse eden bir firmada fark ettiğim bazı detaylar şöyle olduğunu gördük:

  • 60.000 TL için alınan bedelin 95000 TL olduğunu gördük. Ve bu faizi sizden toplanan paraların faizini almış oluyorlar.Hiç para koymadan.
  • Sisteme dahil olabilmek için -hiçbir reklam vs  yapılmamasına rağmen- katılım payı altında -geri çıksanız bile- alınan bir ücret alıyorlar.
  • Çekiliş size çıktığında bile 8 ay bekliyorsunuz.
  • Ödemeyi kaçırdığınızda enflasyon oranına gecikme zammı altında faiz alıyorlar.

Bu tür firmalar, hem kendileri para koymuyorlar ve sizin koymuş olduğunuz parayı kullanıyorlar hem de sizden faiz almıyoruz diyerek bankalardan daha fazla faiz almış oluyorlar. 

Bu firmalardan bir tanıdık 15.000 TL biriktirmiş ve ayrılmak için başvurmaya gittiğinde 3000 TL öderiz. demişler. Ve parayı almak için şu kadar gün bekleyin. demişler. Ben de inanamadım.Bazı sitelerde firma ile ilgili şikayetlere de denk geldim.Siz de  arasanız okuyabilirsiniz. Bir sürü mağdur bulunuyor.

Bu tür firmalar devlet kontrolünün elinde olan bir sistemde bulunmuyor. Organizasyon yapıyoruz diyerek şirket açıyorlar ve bir nevi altın günü yapıyorlar sizden aldıkları para ile. Faizsiz , kira öder gibi tekliflerde cazip geldiğinden ve faizin, Allah ve Resulüne savaş açmak olduğu bilenler bu yolu tercih ediyorlar.

Yetkililerin bu duruma el atması gerekiyor.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478