Karbondioksit Zehirlenmesi

Karbondioksit zehirlenmesi alevli olmayan yangınlarda görülen bir durumdur,karbondioksit gazının açığa çıktığı durumlarda oluşan dumanı soluma yöntemi ile meydana gelen zehirlenme çeşididir

Karbondioksit zehirlenmesi çok sık rastlanan bir durumdur,genellik ile kışın daha sık rastlanır,daha çok sobalı evlerde görülen bu zehirlenme türü bacanın tütmesi sonucu meydana gelir. Bu yüzden gece yatmadan önce sobayı çok iyi söndürmek gerekir,mutlaka bacalarda ki kurumlar haftada bir kez temizlenmelidir.

Karbondioksit zehirlenmelerinin görüldüğü bir diğer alan ise madenciliktir,yerin altında açığa çıkan bu gaz madencilerin kabusu haline gelmiştir,karbondioksit yangını nedeni ile hayatını kaybeden madencilerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır.

Kokusu olmadığı için farkına varılması zor olan karbondioksit yangınları çok geç anlaşılabilmektedir,eğer bir yerden duman geliyor ama alev yok ise bu muhtemelen bir karbondioksit içerikli bir yangındır,hemen ortamı nefes almadan terk etmeniz gerekmektedir,eğer terk etme gibi bir imanınız yok ise pencereleri açarak bol bol hava almaya çalışın,itfaiye görevlerine haber verin,görevliler gelene kadar imkan bulabiliyor iseniz yoğurt tüketmeye çalışın,yoğurt zerin dışarı atılması içim çok önemli bir besin kaynağıdır.

Karbondioksit havada bulunan bir çeşit element türüdür,bu element bazı nedenlerden dolayı yanmaya başlar,yanma süresince zehirli gaza neden olduğu için soluma durumunda zehirleme eyleminde bulunur.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478