Farkında Olmalı İnsan… 1

Selamün Aleyküm…

Bu yazı serisine yeni başlıyorum.Ve daha önce fark edemediğimiz  veya göz ardı ettiğimiz bazı konuları ve filmlerdeki sahneleri gösteremeye çalışacağım.

Kimisinin aklına bunlar eskide kaldı bu ne ! diyebilirsiniz. Ve halen hayatımıza etkilerinin ne kadar farkındayız?

Tarih kendini tekrar eder;tabii ki ders alınmadığı veya önemsiz görüldüğü takdirde.Günümüzde bu ve benzeri sahneler farklı bir şekilde bulunuyor. Dikkat ederseniz görebilirsiniz.

Bu sahnelerin önemi ne? 

Eskiden dine önem verilir, saygı gösterilirdi. Şimdi gösterilmiyor mu? Nereden çıkartıyorsun ki !

Bu kadar İslam’ın şiarı unsur, alay konusu, gülünecek, alay edilecek bir duruma getirilip kullanıldı ve kullanılmaya da devam ediyor. Bu sahnelerle o anki nesle öyle mesajlar ve algılar verildi ki; birisi bu sahne ne ki dediğin zaman kişi sahneyi savunur tarzda o zamanlar öyle hocalar(!) da varmış. O zaman diğer hoca tipi neden doğru değil.

Abdest alırken rüşvet pazarlığı

Abdest alırken bile Kemal Sunal’ın oynadığı Kibar Feyzo karakteriyle rüşvet pazarlığı yapıyor .

Allah’a hakaret!

Kibar Feyzo rolündeki Kemal Sunal’ın Müslüman esnafın her gün kullandığı “Siftah senden, bereketi Allah’tan” duası çevirerek “Siftah senden bereketi b..tan” lakırdısı ile Allah’a hakaret etme gibi cür’et gösteriliyor.Ya da hakaret ettiğini sanıyor. Böyle bir davranışı Şeytan yaptı mı!

Günümüzde bu duayı devam ettiren ne kadar kaldı!

“Arif Efendiler gibilerine…”

Üçkağıtçı filminde Arif Efendi’yi karalarken  sonra Rıfkı üfürükçü oluyor. İki karakter kötü gösterilerek hoca verilmesi gereken değer  ve hocanın nasıl gerektiğinin yolu çiziliyor. Dolandırıcı, sahtekar bir imajı ne siz seversiniz ne de evlatlarınız.

Film diğer tarafta camii hocasının şekil şeması ve benzeri özellikleri göstererek doğru imam böyle olmalı fikri yerleştiriyor. Filmde ayrıca yağmurun oluşum şartlarını anlattım derken yağmurun bilimsel yönü üzerinde duruluyor.

Günümüzde çoğu imam bu şekilde karşımıza çıkmıyor mu?

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478