Marka Takıntısı Nedir? Her Pahalı Marka Parasını Hakediyor Mu?

Her geçen gün daha fazla globalleşen dünyamız da şirketler ve markalar arasında ki rekabetler giderek çoğalmakta. Bu durum tamamı ile ticari açıdan isminden sıkça söz edilen, yıllar boyu ün kazanmış ve kasalarını oldukça iyi doldurmuş büyük marka şirketleridir. Fakat bu kadar çok markalaşmış bu şirketler, tanınmış marka isimlerinin yanı sıra ürünlerinin pahalılığından dolayı da isimlerinden sıkça söz ettirmekteler.

Peki insanlarda oluşan bu marka takıntısı nedendir ki bu kadar git gide bir hastalık gibi çoğalmaktadır. Bir çok sebebi olmasına rağmen öyle bir sebebi var ki diğer nedenleri arasında ön plana çıkmakta. Bu da tıpkı markalaşmış şirketler arasında ticari bir rekabet olduğu gibi insanlar arasında da farklı şekilde oluşan gösteriş rekabeti.

Günümüz şartlarında durumumuz ne kadar iyi olursa olsun sadece marka olduğu için bu ürünlere milyonlarca, milyarlarca para harcamamıza bu kadar gerek var mı? tartışma konusu doğrusu.
Markalaşmış şirketlerin bir kaç tık altında rekabet eden, kendi muadilleri arasında da bu ticari rekabete dahil olan çoğu şirket artık fiyattan çok kaliteyi düşünmekteler. Diğer şirketlere daha uygun fiyatlara daha kaliteli hizmet sunulabileceğini kanıtlamış durumdalar.

Bir ürüne veya hizmete tonlarca para bayılmamıza gerek yok. Emin olun ki aynı kaliteyi ve hatta iddia ediyorum bazen daha kaliteli hizmeti veya ürünü biraz da araştırma yaparak daha uygun fiyata sahip olabilirsiniz. Marka üründen 1 adet alacağınıza kalitesi aynı ama fiyatı daha uygun olandan 2 adet alabilirsiniz. Unutmayın markalar sizlerle zenginleşir fakat bu zenginliklerini ürünlerine yansıtmaz her daim aynı kalitenin farklı modellerini git gide daha uçuk fiyatlar ile muhteşem reklamlar ile sizlere sunarlar. Sizin cebiniz boşalır onların cepleri dolar…

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478