Kadir Gecesi Hangi Gecedir?

Bilinen görüşe göre kadir gecesi, ramazan ayının 27. Gecesidir. Bu konuda diğer bir görüş ise Kadir gecesinin aranması gereken zaman , ramazanın son 10 günündeki tek gecelerdir. Kadir gecesinin gizli olmasının sırrı her geceyi kadir gecesi gibi ihya ederek sevabı arttırmaktır.
Ayette “Bin aydan hayırlıdır” şeklinde kadir gecesinin önemini belirten bir ifade kullanmıştır Yüce Rabbimiz. Bu konu ile ilgili bir hadis nakletmek isterim ;
Bir defasında Resullullah (s.a.v.) , ashabına İsrailoğullarından bir adamdan bahsetti. Bu adamın silahını kuşanarak Allah yolunda bin ay cihad ettiğini haber verdi. Bunu dinleyen müminler, onun haline şaşırdılar, ameline hayran oldular, kendi amelleri gözlerinde küçüldü, buna üzüldüler. O zaman Allah Teala onlara bu gazinin bin yıllık amelinde daha hayırlı olan Kadir gecesini verdi.
Bu gecenin fazileti ile ilgili ayette başka bir bölümde Rabbimiz şu şekilde ifade etmiştir; “O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh(Cebrail) her iş için iner dururlar.” O gecede melekler yeryüzüne iner, insanlara selam verir ve onların dualarına amin derler. Bu gecelerde uyanık durarak sevap alacağımız ameller yapmalıyız.
Buhari’den nakledilen başka bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ; “Kim Kadir gecesini , faziletine inanarak ve müfakatına Cenab-i Allah’tan umarak ihya ederse o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” Demiştir.
Ayetler ve hadislerle sabit ki bu günlerin feyzi çok büyük ve bir müminin hayatında kaçırmayacağı fırsatlardan biridir. Eğer bu günlere ulaşma şerefine erişmişsek kendimizi bir yoklamalı , bir silkelenmeli ve bu günlerimizi ibadetle geçirmeliyiz. Ne zaman öleceğimiz Allah bilmektedir ama hayattayken bunları yapıp öldükten sonra Rabbim ne olur beni dünyaya gönder de salih bir amel işleyeyim diyenlerden olmayalım İnşaAllah…

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478