Muğla ölüdeniz

Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olup, güzelliği 2006 yılında tescillenmiş. Bu yılda dünyanın en güzel kumsalı seçilmiş %82 oy ile.

Aslında adından da anlaşılacağı gibi durgun bir yerdir. Ölüdeniz, Likyalılarda “ışık ve güneş diyarı” olarak biliniyormuş. Aslında birde Ölüdeniz’in bu ismi almasına sebep olan bir efsane varmış. Şöyle ki;

“Eski çağlarda buralardan geçen gemiler açıkta demirler ve içme suyu almak üzere kıyıya sandalla çıkarlarmış. Bir gün yaşlı bir kaptanın genç, yakışıklı oğlu su almak için koya çıktığında güzel mi güzel Belcekız’ı görür. Görür görmez de vurulur. Kızın yüreğine de ateş düşer. Ama delikanlı suyu alıp dönmek zorundadır. Gemi uzaklaşıp gider. Belcekız hep kıyıyı, sevgilisini kollar. Delikanlı da geminin buralardan her geçişinde su almaya gelir. Böylece görüşürlermiş.
Bir gün gemi buralardan geçerken fırtına patlar. Genç, babasına burada korunaklı, havuz gibi bir koy olduğunu söyler. İhtiyar kurt ise oğlunun gönül macerasını bilmektedir. Oğlunun sevgilisini görmek uğruna gemiyi parçalamayı göze aldığını sanır. Dalgalarla birlikte kavga da büyür baba oğul arasında. Gemi tam kayalıklara çarpacakken kaptan bir kürek darbesiyle oğlunu denize atar ve dümene yapışır ki durumu görür. Deniz dönerek çarşaf gibi bir koya girmektedir. Oğlan orada ölür. Kayaların üzerinde sevdiğini bekleyen Belcekız da kendini kayalardan atıp ölür. İşte o gün bu gündür kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere Ölüdeniz denir.”

Ölüdeniz civarında gezilebilecek yerler ise tam olarak şöyle;
Kelebekler vadisi – milyarlarca kelebeğin burada oluşundan dolayı bu ismi almış vadi. Vadiye ulaşmak için Ölüdeniz’deki sahilden kalkan teknelerle sağlanmaktaymış.
Gemiler adası
Kabak koyu
Faralya
belcekız

Ölüdeniz’de yapılabilecek aktiviteler
Yamaç paraşütü, su altı dalışı ve Ölüdeniz’i tepeden görmek isterseniz babadağ’a çıkmak.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478