Sosyal Medya Kullanımının İyi ve Kötü Yanları

Akıllı telefonların insan yaşamına girmesi ile birlikte özellikle son dönemde sosyal medya kullanımı oldukça yaygın bir şey haline gelmiştir. Sosyal medya kullanıcıları genellikle yediden yetmişe herkesi kapsamaktadır ve uygulamalar bu tarzda yapılmaktadır. Sosyal medyanın ve sosyal medya uygulamalarının oldukça değişik ve birçok özelliği bulunmaktadır. Bunlardan başlıcalarını şu şekilde sıralamak mümkündür; fotoğraf yollamak, video yollamak, yazı(mesaj) yollamak, durum paylaşmak, profil oluşturmak, fotoğraf koymak, sesli arama yapmak, video arama yapmak gibi ve değişik bir çok özelliğe sahip uygulamalar mevcuttur.

Fakat sosyal medya kullanımının bir çok zararlı etkisi bulunmaktadır. Özellikle bireylerin sosyal yaşamını olumsuz yönden etkileyen sosyal medya, bireylerin aynı ortam içerisinde yada aile içerisinde birbirinden bağımsız sadece telefonla ilgilenen monoton bir yaşam tarzı yaşamalarına sebebiyet vermiştir. Bu gibi durumların sıklıkla yaşanması sonucu özellikle gençler ve ailenin ileri yaşlardaki (ebeveynler) arasında çatışmalar yaşanmaktadır.

Sosyal medyanın zararlı etkilerinin yanında şüphesiz ki olumlu etkileri de bulunmaktadır. Bireylerin gündemde yaşanan bir olaydan anında haberdar olması ve bu olayla ilgili görüşlerin paylaşılarak kamuoyu yaratılması sosyal medyanın olumlu etkilerinden sayılmaktadır. Bunun yanı sıra sosyal medya sayesinde eski zamanlardan unutulmuş arkadaşlıkların yeniden canlanması ve daha sonradan kurulabilecek yeni arkadaşlıkların ortaya çıkması ve arkadaşlar arasında paylaşımlar yapılabilmesi gibi bir çok özelliği sağlamaktadır. Aynı zamanda sosyal medya üzerinde içerik üreticiliği yaparak ve sosyal medya üzerinden reklam yaparak kazanç sağlayanlar da bir hayli çoktur. Bu yüzden sosyal medya ortamlarına iletişim ortamları demek hiç yanlış olmayacaktır.

En popüler sosyal medya uygulamaları şu şekilde sıralanabilir;
1. Facebook
2. Instagram
3. Twitter
4. LinkedIn
5. Snapchat
6. Tumblr
7. Pinterest
8. Reddit
9. TikTok
10. Ask.fm
11. VKontakte
12. Flickr

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478