Yoğun Stres ve Zaman Baskısı

Stres günlük yaşamımız içerisinde sık karşılaştığımız ve bizim hayat enerjimizi bizden koparan bizi tembelliğe, korkuya, kaygıya hepsinden ziyade baskı altına sokan bir durumdur. Stres bazen sevmediğimiz bir şeyleri yaparken bazen ise aniden karşımıza çıkan bir durumdur. Güzümüzü alt üst eden stres ve zaman baskısı gibi kavramlar bizi oldukça derin etkilemektedir. Fakat bu durum hiç bir zaman kendiliğinden gerçekleşmez. Stresin altında bazı kaynaklar yatmaktadır. Bunların başlıca sebebi iş yaşamı yada işsizlik gibi sebeplerden kaynaklanır. Genç kesimde ise stres genelde okul yani başarı kaynaklı olan okul kaygısından kaynaklanmaktadır. Stres genel anlamda bu alanı kapsasa da özelde kişiden kişiye değişik bir çok sebebi kapsayabilir.

Stresin kardeşi sayabileceğimiz zaman baskısı ise bireyin bir şeyleri vaktinde yetiştirip yetiştirememe kaygısından dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Gün içerisinde zaman baskısı bizi kaygılandıran ve huzursuzlukla neticelenen bir hal getirir beraberinde fakat burada bireyin bilinç altında bulunan faktörlerin etkisi azımsanmayacak kadar çoktur. Bir birey zaman baskısını üzerinde hissediyorsa genelde ya yaptığı işi sevmiyordur, ya bulunduğu ortam ona uygun değildir yada kendisi ile çeliştiği ve kendisine itiraf edemediği bazı düşüncelerin içerisinde saplanıp kalmıştır.

Yoğun Stres ve Zaman Baskısından Kurtulma Yolları
1- Öncelikle kendimizi hissetmeliyiz.
2- Yaptığımız iş her ne ise o işe bağlanmalı ve kendi hedeflerimiz için o işe odaklanmalıyız.
3- Kendimize bir program belirlemeliyiz.
4- Uyku düzenimize dikkat etmeliyiz.
5- Ortaya çıkan her eylemin sebebini kendimize bağlamamalıyız.
6- Kendimize biraz zaman ayırarak sevdiğimiz şeyleri yapmalıyız.
7- Çalışma yada öğrencilik ortamında da olsak odaklanamadığımız da 15 saniye gözlerimizi kapatmalı ve arkaya yaslanmalıyız.
8- Kendimize karşı her zaman saygılı olmalıyız.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478