Disleksi nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Günümüzde sıklıkla rastladığımız ya da duyduğumuz bir nörolojik bir rahatsızlıktır. Ama öyle tedavi edilemeyecek bir şey değil. Uzman kişilerle iletişime geçildiği zaman bu durum aşılabilmektedir. Şimdi, gelin bu rahatsızlığı tanıyalım.

Disleksi nedir?
Disleksi dediğimiz bu rahatsızlık, okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur aslında. Yani normal bireylerde beynin sol lobu düzgün işlerken, disleksi olan kişilerde bu lobu kullanmakta zorluk çekmektedirler. Bu sebepten dolayı hızlı ve yavaş konuştukları da olabilmektedir. Aslında bu kişiler bunun üstesinden gelebilirler. Dediğim gibi özel eğitim aldıklarında. Özel eğitim dediğime bakmayın, sadece yaşadıkları zorlukları aslında daha farklı bir biçimde öğretilmesinden kaynaklı olduğundan böyle söylenir.

Disleksinin belirtileri nelerdir?
Birbirine benzeyen harfleri yazmada güçlük çekerler. Bunu ancak ilkokul çağına gelince anlayabiliyorsunuz. Mesela b ile d harfini, p ile g harfi, yine b ile h harfi karıştırılabiliyor. İlkokul çağındaki çocuğun okuduğunu anlayamaması veya okuma sırasında dikkatinin dağılması da bir diğer belirti aslında. Sürekli kafaları başka bir dünyada olur. Konuşmayı geç öğrenip kelimelerin telaffuzunda zorluk yaşayabilirler. Verilen görevleri tam yapamazlar. Sağ sol kavramlarını sürekli karıştırırlar. Bireyin kendini ifade ederken kurduğu cümleler arasında bağlantı bozuklukları ve mantık hatalarının olması gibi durumlar disleksinin olduğunun kanıtı diyebiliriz.

Nasıl tedavi edilir?
Eğer çocuğunuzun ilkokul çağlarında bu gibi belirtileri varsa öncelikle bazı testler uygulanır. Mesela göz bozukluğu var mı? İşitsel bir sorunu mu var? Gibi. Eğer bunlarda bir sıkıntı yoksa disleksi için bir teste tabi tutulurlar. Yani erken yaştaki disleksi teşhisi, bireyin en azından erken yaşta öğrenme güçlüğü ile baş etmelerine yardımcı olmak için bazı özel eğitimler alarak bu durumu ekarte edebilir.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478