Heyelandan korunma yolları

Doğal afetlerle yaşadığımız bir gerçek. Türkiye’de eğimli arazilerinde fazla olduğu görülmekte ve fazla yağmurun yağması sonucu ağaçsız kalan bölgelerde ya da az ağaç bulunan bölgelerde toprak, yağan yağmurun etkisiyle suyu taşıyamayıp bulunduğu bölgeden ayrılıyor ve aşağı doğru kayıyor. Yani kısa bir tanım gerekirse heyelan, büyük ölçüde toprak ve kaya kaymasıdır diyebiliriz. Yer kaymaları toprağın, taşların ve tabakaların bulundukları yerden yamaç aşağıya kayması durumudur.

Peki, biz heyelanlardan nasıl korunabiliriz? Öncelikle bulunduğumuz bölgeyi iyi tanımamız, toprak yapısını iyi bilmemiz lazım. Öncelikle bunun önüne geçilebilmesi, etkisinin azaltılabilmesi için bitki örtüsünün korunması gerekiyor. Eğer bir tahribat varsa, ağaçlandırma çalışmalarıyla önüne geçilebilir. Dik yamaçlarda teraslar yapılarak eğimleri azaltılabilir. Mesela antik roma dönemlerinde yapılan kollezyumlar gibi bir şey yapılabilir. Bina ve yolları heyelan bölgelerinin ve dik yamaçların yakınlarına yapılmamalıdır. Heyelanın olmasının başlıca sebeplerinden biri, fazla yağış alması sonucu toprağın fazla eğimli bölgelerde tutunamayacak olması. Bunun için yamaç boyunca açılacak geniş su kanalları olabilir.

Heyelanların sürekli görüldüğü bölgeler ise; Karadeniz, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgeleridir. Bunun sebebi, eğimin ve yükseltinin fazla olmasından dolayıdır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478