Fatma aliye topuz

Türk ve islam edebiyatının ilk kadın romancısı olarak bilinen Fatma Aliye, abisinin eğitimi için gelen hocalar sayesinde kendini geliştirmiş. Babası Fatma Aliye’nin çabasını görmezden gelemediği için, onunda eğitim almasını sağladı ve bu sayede Fransızcayı akıcı bir şekilde konuşacak hale gelmiş.

Fatma Aliye, 17 yaşında evlenmiş ve bu evliliğinden 4 kız çocuğu olmuş. Çocuklarına da kendi gibi hırslı ve çalışkan olmayı, kadınların isterse birçok şeyi yapabileceğini öğreterek büyütmüştür. Bu da torunu suna selen adlı tiyatro oyuncumuza kadar varmış ve kadınlarında çoğu şeyi yapabileceğini göstermiştir. Tabi o dönemlerde kadınların bazı şeyleri yapmaması gerektiği düşüncesi de hâkim olduğu için, evliliğinin ilk yıllarında eşinen gizli kitap okumuş Fatma Aliye. Daha sonraları yavaş yavaş bu yasak kocası tarafından kalkmış ve tercüme yapar hale gelmiş. Fatma Aliye ilk kez 1889’da Georges Ohnet’in Volonte romanını ”Meram” adıyla tercüme ediyor ve kendi ismi yerine “bir hanım” mahlasını kullanarak paylaşıyor. Bundan sonraki çevirilerini de “Mütercime-i Meram” mahlasını kullanarak tercüme etmiştir.

İlk kitap deneyimi Ahmed Mithat Efendi ile yazdıkları ‘’Hayal ve Hakikat’’ adlı kitap olmuştur ama yine “bir hanım” mahlasını kullanmış. Daha sonra 1892 yılında ‘’Muhadarat’’ adını verdiği ilk romanını kendi adıyla yayınlamıştır. Muhadarat’tan sonra 1899 yılında ‘’Udi’’yi yayınlamıştır. Fatma Aliye, daha sonra ‘’Ref’et’’, ‘’Enin’’ ve ‘’Levayih-i Hayat’’ adlı romanlarını yazmıştır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478