Buckingham Sarayı

İngiltere kraliyetinin hala kametinin olduğu ve aynı zamanda çalışma ofisi olarak da kullanılan bu saray Londra’da bulunmaktadır. Aslında bu saray, 1703 yılında Buckingham dükü’nün konutu olarak yapılmış. 1824 yılında Kral IV. George tarafından Mimar John Nash’e konutun restorasyonu ve genişletilmesi için görev verilmiş. Ama kralın yaşamı, sarayda yaşamaya kadar sürmemiş. Bu sebepten dolayı Kraliyet ailesinden ilk olarak Kraliçe Victoria ikamet etmiştir. 1837 yılına gelindiğinde Buckingham Sarayı resmi olarak kraliyet ailesinin evi olarak kabul edilmiştir.

Buckingham Sarayı tam olarak 775 odalı bir yapıdır. Taç giyme törenlerinde kullanılan, 1760 yılından kalma Golden State Coach (Altın At Arabası) ve diğer at arabalarının bulunduğu, İngiltere’nin en iyi atlarının bakıldığı Kraliyet Ahırları da bulunmaktadır. Turistlere açık olduğu için görülebilir yerlerden biriymiş. Ama tabi her zaman turistlere kapısını açmıyorlar. Belli başlı odalar ve kraliçenin sarayda olmadığı zamanlar oluyormuş genelde.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, sarayın bahçesi yılın her dönemi ve her gün ziyarete açık. Yani odaları gezemeseniz bile bahçeye girmeniz mümkün.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478