Arap atına benzettiğimiz çocuklarımız bugün karne heyecanı yaşayacaklar…

2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilk yarısı bugün son bulacak. Bugün bazıları eve kırık notlarla dolu karne getirecek, bazıları ise çok güzel notlarla gelecek.

Kötü karne alacak öğrenciler evdekiler kızacak diyerek içi buruk karne almaya gidecek. Çünkü eve geldiğinde babadan tut, dış kapının dış mandalı olan akrabalar “x’in karnesi nasıl geldi?” diyecekler..

Eskiden beri karne zamanlarında kötü karne getiren öğrenciler karne günün akşamında olacak olayları düşünürler. Çünkü karne gününden tutun, tatilin son gününe kadar gündem o çocuk olacaktır.

Bir de tatil boyunca yüksek not alan kuzenler, komşu çocuğunun aileleri yok mu? onları dinlerler, sanki atomu parçaladılar. Aldıysa aldılar “bize ne” denileceği yerde sürekli kötü karne getireni eleştiriyoruz.

Herhalde ülkemizde not ve karne çıktığından beri okuyan tüm öğrencileri sanki arap atı misali hep yarış içinde bırakıyoruz. Karnedeki notlardan önce çocuğun ahlaklı, sevgi ve saygılı olduğuna dair yarıştırsak olmaz mı?

Öncelik karnedeki notlar değil, çocuğun nasıl biri olduğunu önemsenmelidir. Çünkü karnelerdeki notlar bu yarı dönem düşük gelir, bir daha ki dönem yükselir ama karakter, ahlak verilmezse notların yüksek olması bir işe yaramaz.

Her karne gününde müdüründen tut, siniri geçen aile bireyleri “notlar geçicidir, bir daha ki dönem düzeltirsin” dese de ilk karneyi gördüğündeki siniri çocuk unutmuyor. Yalandan çocukları teselli etmeyi çok severiz. 

Öğrencilere not: Karne alınca hemen eve gitmeyin sakın gezin dolaşın sonra gidin. Zaten erken gitsenizde geç gitsenizde o azarı işeteceksiniz, hatta bazıları halının desenlerini tek tek ezerleyecek:) iyi tatiller. 

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478