Rahşan Ecevit Kimdir?

Eski başbakanlarımızdan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, tedavi görmekte olduğu GATA’da 97 yaşında vefat etti. İyi eğitimli, sanatçı ve siyasetçi kimliği de olan Rahşat Ecevit, daima eşinin arkasında, yanında durdu, hayatın her alanında destek oldu. Hep sevgi dolu, mutlu ve uyumlu bir aile görüntüsü gördük. Bana göre ölümü de mutlu bir kavuşma gibi. Allah rahmet etsin.

Rahşan Ecevit, Pülümür’de Aşk adında bir kitap yazmıştır. Kitabı tiyatroya da uyarlanmıştır. Resimleri ile de sanatçı yönünü ortaya koymuştur. İyi derecede İngilizce öğrenmiştir. 1980 darbesi sonrasında Bülent Ecevit’in cezaevinde olduğu dönemde Demokratik Sol Partiyi kurmuş ve partinin genel başkanlığını yapmıştır. Bülent Ecevit’in tahliyesinden sonra da genel başkanlığı devretmiştir. Görünen o ki Bülent Ecevit’e iyi ve kötü günde her şekilde sağlam bir destek oldu. Takdir etmemek mümkün değil.

Sade ve basit bir hayat yaşadılar. Belki isteseler çok iyi maddi imkanlara ulaşıp şaşaalı bir yaşantıya ulaşabilirlerdi. Onlar, insanlar içinde sıradan insanlar olarak yaşamayı seçtiler. Ve bu sadelik, Rahşan ve Bülent Ecevit çiftine çok yakıştı.Zaten bu anlayışları ile her siyasi fikirden ve düşünceden insanın saygısını ve sevgisini kazandılar. Kapak resmi olarak kullandığım fotoğraf kendilerini ne güzel ifade ediyor… Dünyaya ait her şeyin geride kaldığı gün, gözlerindeki sevgi, bekaya ulaştı.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478