Zaman Yönetimi

Çoğumuz işlerimiz ve üzerimizdeki sorumluluklar nedeniyle kendimize zaman ayıramadığımızdan, hobilerimizlerimizle ilgilenemediğimizden, sosyal faaliyetlere katılamadığımızdan hatta nefes almaya bile zaman kalmadığından yakınırız. Hakikaten günümüzün hızlı ve yorucu hayat şartları yetişilmesi gereken işleri sırtımıza yüklüyor ve bu işlerle baş etmeye çalışırken günlerin hızla geçtiğini görmüyor, ömrümüzün eksildiğini düşünmüyoruz.

Halbuki zamanı doğru kullanarak hem işlerimizi düzene koyabilir, hem de keyif aldığımız özel vakitler üretebiliriz kendimize. Neler yapılabilir bu konuda?

Öncelikle sabahları erken kalkmak fiziken ve ruhen daha diri olmamızı sağlayacaktır. Güne başlamadan önce kullanabileceğimiz fazladan birkaç saatimiz de olacaktır. Bu saatlerde spor yapmak, günlük işleri halletmek, kitap okumak gibi aktiviteler yapılabilir. Fazla uyku vücuda zararlı zaten. Kendi alanında büyük başarılar elde etmiş insanların büyük kısmının ortak özelliği az uyumak ve sabahları erken kalkmaktır.

Gün içinde yapılacak işler önemine göre sıralanmalı, iyi bir plan yapılmalıdır ayrıca. An’da kalmaya özen gösterilmelidir. Her ne yapıyorsak konsantrasyon içinde yaptığımızda daha hızlı ve verimli olabiliriz. Meşgul olduğumuz işten sonra yapılacakları ya da yapılamayacakları düşünmek ya da geçmişe takılmak enerjimizi bitirir. Zamanın göreceli olduğu gerçeğinden yola çıkarsak anda kalmak aslında zamanı genişletecektir de… Dağınık bir zihin, hayatın da dağılmasına ve erteleme eğilimine yol açar.

Çalışmak kadar dinlenmenin de önemli olduğunu unutmayalım. Sevilen bir dostla oturup kahve içmek ya da bir hafta sonu kaçamağı yapmak zaman kaybı değildir. Aksine iyi vakit geçirmek moral ve motivasyonu artıracaktır.

Hayattaki önceliklerimizi belirlersek kendimize uygun zaman yönetimini sağlayabiliriz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478