Doğalgaz faturasını düşürme ipuçları

Doğalgaz faturaları en yüksek geldiği aylar şüphesiz kış ayları. Herkesin bildiği gibi bu havalarda ısınmak isteriz. İster istemez kombi açılır, petekler yanar ve ısınırız. Eğer bu zamanlarda fatura az gelsin diye dışarı çıktığınızda kapatanlardansanız yanlış yoldasınız. Kombiyi sürekli açıp kapatmak hem kombi devreye geçtiği için birden elektrik harcaması olacaktır ve ev soğuk olduğu için petekler evin içini ısıtma gereği duyacaktır. Dışarıda geçirdiğiniz zamanlarda kombinizin ayarını en düşükte tutacak derecede ayarlarsanız, evin içi ılık olacağından fatura yine düşüşe geçecektir.

Bir de evin büyüklüğü – küçüklüğü, dış cephesi var mı yok mu? Petek temizliği 2 yılda bir yapılıyor mu? Kombiniz yoğuşmalı mı değil mi? bunlar da doğalgaz faturasını etkilemektedir. Alınacak bu basit önlemlerle faturaları %60’a varan oranda azaltmak mümkün.

Petek temizliğine önem vermezseniz, kombinin derecesini ne kadar yukarı yöne çevirirseniz çevirin ısınamadığınızdan dolayı bu sefer yüksek faturalarla karşılaşacaksınız. Yüksek faturalar ödüyorsanız bir daha bir düşünün isterseniz. Hem ısınamıyorsunuz hem de yüksek fatura ödüyorsunuz. Neden acaba? Her sene olmasa bile 2-3 yılda bir petek temizliği yaptırdığınız zaman peteklerin ısınamama sorunu ortadan kalkacaktır. Böyle olunca evde ısınamıyoruz diye yüksek derecelerde kombiyi yakmayacaksınız.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478