Araç masraflarından tasarruf etmek

Araba konusuna gelirsek; eğer bekârsanız, işyeriniz çok uzak değilse, yürüyerek/ otobüsle birkaç durak ötedeyse yürümeyi/otobüsü tercih edin. Büyük ihtimal işe gidip gelirken otobüslerde sürünmeyeyim, kendi arabam olsun düşüncesindeyseniz bu düşünceden bir an önce vazgeçin. Bu aracın aylık/yıllık bakımları, arıza yaptığında değişecek parçalar, yıllık sigortası, yıllık vergisi gibi masrafları olacaktır. Alacaksanız eğer, aracınız evin önünde yatmasın. Yatan aracında masrafları olur. “Aman canım ne olacak, ayda yılda bir kullanacağım zaten” çalışmayan demir bir süre sonra pas tutmaya başlar. Motordaki parçalar bir süre sonra bozulmaya başlar. Benzin masrafını saymıyorum bile. İşiniz arabayla yapılan bir işse; kendi işiniz ise muhakkak olmalı fakat bir şirket/firma bünyesinde çalışıyorsanız, firmanın size araç tahsis etmesi gerekir.

Aracınız varsa eğer aracınızın masrafını düşürmenin 12 kolay yolunu aktarıyorum.

1- biraz önce yukarıda da yazdığım gibi, yakın mesafelere (iş, arkadaş buluşması vs) mümkün olduğunca yürüyerek gidin ya da toplu taşıma araçlarını tercih edin.
2-aracınızın bakımını düzenli olarak yaptırın ve lastikleri uygun basınçta olmasını sağlayın.
3-doğru vitesle ve sabit hızla gidilmelidir ve ani fren veya gazdan kaçınmalıyız.
4- doğru motor yağı kullanılmalıdır.
5-mümkün olduğunca çevre yol tercih edilmeli, şehir içinde sıkışık trafikte araç (sürekli dur kalk, gaz-fren olacağı için fazla benzin harcaması demek) kullanılmamalı.

6- klima vb. sistemler gereksiz yere çalıştırılmamalı.
7-Uzun süreli beklemelerde motoru durdurun, aracı yüksek devirde çalıştırmayın.
8-enjeksiyonlu araçlar daha düşük yakıt tüketir.
9- aynı yöne giden arkadaşlarla araç paylaşılmalı.
10- uzun yolda 80 km’yi aşarsanız yakıt tüketimi 2 katına çıkıyor.
11- farklı akaryakıt istasyonlarının fiyatları karşılaştırmanız ve düşük oktan kullanmanız tasarruf etmenize yardımcı olur.
12- ucuz bilet için otobüs firmalarınız ya da havayollarını kontrol edin. Bütün firmaları listeleyen internet sitelerinden ucuz bilet bulabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478