Bursa Cumalıkızık

Cumalıkızık, aslında çevresinde birçok kızıklı ismi bulunan birçok köy olup, sadece cami olmasından dolayı çevredeki köy isminin sonu kızık’lı biten köylerden Cuma günü Cuma vaktini kılabilmek için buraya gelmelerinden dolayı Cumalıkızık ismini aldığı söylenmektedir. Tabi bu diğer kızık köyleri, savaşta yakılarak yok olmuştur. Şans eseri bu Cumalıkızık köyü ayakta kalabilmiş.

cumalıkızık’ta gezilecek yerler
Küpeli Ev – Yaklaşık 350 yaşında olan evin adı evin her yerinde olan küpe çiçeğinden gelmektedir.
Cumalıkızık Cami ve Hamamı – camii, Selçuklu mimarisi etkisiyle yapılmış, yaklaşık 300 yıllık bir Osmanlı yapısıdır. Cumalıkızık Hamamı da görülmesi gereken diğer tarihi yapılardan. Cumalıkızık Camii’nin tam yanında moloz taşla örülmüş bir hamamdır. Kaç yılında yapıldığına dair bir bilgi yok.
Cumalıkızık Müzesi
Kınalı kar’ın çekildiği konak

Cin aralığı – Cin Aralığı’nın, Kurtuluş Savaşı’ndan kalan bir rivayet olduğu biliniyor. Çıkmaz bir sokağın en sonundaki daracık geçit sokağın başından belli olmuyor. 3 karış genişliğinde var ya da yok. İşgalcilerin kovaladıkları askerler bu sokağa girince bir anda ortadan kayboldukları için onları cinler mi kaçırdı söyleminden buraya Cin Aralığı demişler.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478