Türkiye’de Siyaset Anlayışı Ve Ötekileştirme

Herkese merhaba bugün makalemde ülkemizde en çok canımı sıkan ve bence herkesin de canını sıkması gereken bir konudan bahsetmek istiyorum, partizanlık ve ötekileştirme, bence toplumumuzun kanayan yarasıdır bu , sokakta kahvehanede, iş yerlerinde ve hatta artık otobüs ve metro gibi yerlerde bile siyaset konuşulur tartışılır oldu. Özellikle seçim dönemlerinde ülkemizin insanları patlamaya hazır bomba gibi. Artık gireceğiniz ortamda bile şuncu buncu mekanı şeklinde ayrımlar olmaya başladı.

Birçok insan artık düşüncesini dile getirmekte korkar hale bile geldi. Makalenin ötekileştirme kısmından kastettiğim bu aslında kime insanlara kime oy verdiği sorulur ve cevap alınamazsa şuncu musun derler, değilim derseniz o zaman buncusun derler ve hiçbir zaman bu ikisinin ortasında olamazsınız. O yüzden ben de dahil bir çok insan siyaset konusunda fikri beyan etmek istemez. Burada bile ben şunu destekliyorum diye yazsam okuyanların bir kısmı “şuncuymuş bunun yazdığı makaleden ne hayır gelir ” deyip okumayı bırakacaktır, bu maalesef hazin bir gerçek.

Bunu düzeltmek için ne yapılması gerektiği ise açıktır herkes bir düşünceyi beğenebilir destekleyebilir fakat aşırıya kaçmadan sevmek, aşırıya kaçmadan desteklemek gerekir. Bir gün bir maç oluyor maç sonucu yenilen taraftar yenen taraftarla kavga ediyor, bıçaklar çekiliyor ve hatta en kötüsü insanlar ölüyor ve yaralanıyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı sırf bir maç yüzünden, bir parti yüzünden insanların ölmesi gerçekten üzücü bir şey. Toplumumuz açısından temennim bunun düzelip aşırıya kaçmaktan vazgeçilmesidir. Herkesin aynı düşünceye sahip olması imkansızdır, farklı dinler farklı düşünceler, farklı etnik kökenler her zaman daha farklı fikirlerin ortaya çıkmasını ve çeşitliliği sağlar. Unutulmamalıdır ki hepimiz aynı renk olursak eğer Gökkuşağımız olmaz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478