İşsizlik ve İşsizlik Rakamları

Ülkemizde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de işsizliktir. İlk bakışta göze çarpmasa da aslında toplumun içerisinde var olan ve toplumun derin yaralarından bir tanesini oluşturan işsizlik rakamları toplumu derinden etkileyen ve gençleri oldukça huzursuz eden bir durumdur. Özellikle son dönemde piyasalarda yaşanan daralma ve bu daralma neticesinde yaşanan işsizlik problemi toplumun kanayan yaralarından bir tanesini oluşturur. Özellikle iş yaşamına yeni atılım sağlamak isteyen gençler bu problemle baş edebilmek için uzun uğraşlar veriyor. Gençliği bunalıma sürükleyen bu durum yetkili kitleler tarafından hiçbir şekilde gündeme sürülmektedir.

Ülke çapında yaşanan ekonomik daralma neticesinde birçok kişi işinden çıkartılıyor ya da birçok kişi yeni bir işe başvurmuş olsa bile ki yeni bir işe sahip olamıyor. Problem her ne kadar gündemde kendine yer bulamazsa da ülkemiz içerisinde işsizlik oranı her geçen gün katlanarak devam etmektedir. Yaşanan ekonomik problemler, makine gücü ve bilgisayar programları gibi birçok faktör işsizliği etkileyen olumsuz etmenlerin başında gelmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkemizde yaklaşık olarak her 100 kişiden 14’ü işsizlik problemi ile baş etmeye çalışıyor. Üstelik burada yapılan hesaplamaların bir kısmına mevsimlik işçilerde dahil tutulmaktadır. Sayısal verilere baktığımız zaman ülke içerisinde şu anda yaklaşık olarak çalışan nüfus baz alındığında toplamda 4 buçuk milyon kişi işsizlik problemi ile karşı karşıya bulunmaktadır. Ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerin sayısı, tarım sektöründe 67 bin civarında artış gösterirken bu durum, sanayi sektöründe 16 bin, inşaat sektöründe 34 bin ve hizmet sektöründe 15 bin kişi olmak üzere azaldı.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478