Türkiye’nin sorunu; İşsizlik

Türkiye’de birçok sorun vardır, bunların en önemlisi işsizliktir. İşsizlik: Bir ülkede çalışmak istediği halde iş bulamama durumuna denilmektedir.

İşsiz sayılabilmek için ne gereklidir?

Türkiye’de bir kişi işsiz sayılabilmesi için İşkur’a kayıtlı olması ve 16 yaşından büyük olması gerekiyor.

Türkiye’de işsiz oranı kaçtır?

2019 yılı sonunda Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), iş gücü istatistiğini açıkladı.

Bu istatisliğe göre 817 bin kişi artarak toplamda 4 milyon 566 bin kişi işsizdir. İşsizlik oranı ise, 2.4 puan artarak yüzde 13.8 olarak güncellendi. 

İşsizliğin nedenleri nelerdir?

•Şirketler artık batılı standartları benimsediği için maliyeti düşürmek için bir işi 6 yaparken 3 kişi yaptırmaya çalışılıyor.

•Türkiye’de genç nüfusun fazla olması işsizlik oranını arttırıyor.

•İşveren ile iş arayan kişiler arasındaki eğitim uyuşmazlığı, işverenler istediği kriterde işçi bulamazken iş arayanda kendi kriterine göre iş bulamıyor.

•Türkiye’de artık her şehirde üniversite olması ve bu üniversitelerin her sene fazla öğrenci mezun etmesinden dolayı genç işsiz artıyor.

İşsizlik oranı gerçeği yansıtıyor mu?

2019 verilerine göre işsizlik oranı %13.8 olarak kayıtlara geçti ama bu sadece İşkur’a kayıtlı olup işsiz olan insanlardır. Bunun dışında kayıt olmayıpta kendi çabalarıyla iş arayan insanlarda vardır.

İşsizlik oranını nasıl düşürülebilir?

İşsizlik oranı düşürmek için öncelikle her şehirde olan üniversitelerin bir kaçını kapatılması gerekiyor. Çünkü her şehirde üniversite olduğu için öğrenciler istediği bölümlerde okuyor ama mezun olduktan sonra aşırı şekilde işsiz insan topluluğuna adım atıyorlar.

İşverenlerin maliyeti azaltmak için bir işi 6 kişi yaparken 3 kişiye indirmemesi gerekiyor. Çünkü işçi azaltmaya gittiğinde kişi bir yerden sonra yetişemediğinden üretilen mal ve hizmette fire verebiliyor.

İşverenlerin işçi ararken öncelikle x kişinin akrabası diye değil de eğitim durumuna, o işi yapabilir mi yapamaz mı diye bakmalıdır.

 

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478