Mutfakta yapılabilecek tasarruflar

Mutfakta yapabileceğimiz tasarruflar; hazır gıdalar kullanmak yerine evinizde taze gıdalar kullanarak yapmaya çalışın. Bu hem sağlıklıdır hem de tasarruf etmenizi sağlar. Bir düşünün. Zincir mağazalarda satılan mantılar 2 ila 5 lira arasında. Peki, soruyorum bu mantının içinde gerçekten dana kıyması mı var? Hayır. Kullandıkları soya kıyması. Peki, buna da kabul ama 450 gr halindeki bu paketler (dondurucudaki mantılardan bahsediyorum) her ne kadar makine işçiliği de olsa zaten unun kilosu 2 -2.5 lira arası. Birde bunun içine koyulan malzeme, paketleme varken bu mantı neden 2.5 tl? Sizce de bir gariplik yok mu? Hem uygun olup hem zahmetsiz diye alınan bir paket mantı sağlığınızı bozmuyor mu? Şimdiye kadar birşey olmadı bundan sonrada olmaz mı diyorsunuz? O zaman şunu sormak istiyorum ilaç sektöründe sizi yavaş yavaş öldürebilecek ilaçlar yok mu? Bunu bir düşünün isterseniz.

Devam edelim mutfak tasarruflarımıza. Bayat ekmeklerinizi evde yenmiyor diye sakın atmayın. O ekmekleri küp küp doğrayın, kurutun çorbalarınız için kıtır ekmekler haline getirebilirsiniz. Dilim dilim kesip yine kurutup etimek tatlısı için kullanılabilir ya da yine kurutulup galeta unu haline getirilebilir. En azından içinde katkı maddeleri olmadan gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Bu duruma rağmen hala evde bayatlayan ekmekleriniz varsa, bayat ekmekle yapılabilecek bazı yemek ve tatlılar; ekmek kavurması, yalancı paça, ekmekli omlet, ekmek karıştırması, yumurtalı ekmek aşı, ekmekli ezme, bayat ekmek köftesi, ekmek pizzası, papara, tirit, dilim kayganası, sarımsaklı ekmek, bayat ekmek kanepesi, tutmaç, bayat ekmek tatlısı. İsrafı engellemek adına bunun gibi birçok öneri çıkabilir mutfakta. Mesela aldığımız sebze ve meyveleri çürüdü diye çöpe attığımız olmuyor mu? Oluyor. mesela bunun önüne geçmeye çalışmak bile mutfakta tasarruf hareketini başlatabilirsiniz. Yani aldığınız 2 kilo domatesin yarım kilosunu çöpe atıyorsanız, bir sonraki domates alışınızda 1.5 kilo domates alarak hem israfı engellemiş, hem de fazla para vermekten kurtulmuş olursunuz.

Sebze meyvelerinizi akan suda temizlemeyin. Bir leğene suyu doldurup onun içinde yıkayın. Alışverişlerinizi aylık, sebze meyveyi haftalık, balıkları ise günlük alın. Bunun sebebi ise sebze meyveleri çürütüp atmamanız için ve taze yemeniz içindir. Balıklar içinde taze yemeniz önemlidir. Derin dondurucunuz varsa, yoksa buzdolabın difrizi de olur, aktif kullanın. Kış için hazırlıklar yapın. Yaptığınız kışlıklar kış aylarında sizin kurtarıcınız durumunda olacak. Bahçeniz varsa birşeyler yetiştirmeyi deneyin. Eğer çalışıyorsanız da ilgilenemem diyenlerdenseniz en azından maydanoz, nane, roka, yeşil soğan gibi fazla uğraş istemeyen (tabi bunları kullanıyorsanız) yeşillikleri ekebilirsiniz. Muzların saplarını streç filmle ya da alüminyum folyo ile sararsanız, bu muzların kısa sürede kararıp çürümesini engeller. Marulları kâğıt peçeteye sararak muhafaza edin. Böylece marulların nemlenmesini engelleyerek diriliğini korumuş olursunuz. Elmaları sirke ile yıkadıktan sonra buzdolabına kaldırın. Bunu yaptığınızda elmalar 6 aya kadar bozulmaz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478