Evde Kolayca Yapabileceğiniz Doğal Saç Boyası Tarifleri

Saçımıza uyguladığımız saç boyaları, içerisinde bulunan kimyasallardan dolayı oldukça zarar vermekte ve ekstradan uyguladığımız şekillendirme işlemleri saçımızı tamamen kaybetmemize neden olmaktadır.Üzerinde yazan ‘organik’ kelimesi her ne kadar satın almaya teşvik etse de içeriğinde bulunan kimyasallar, koruyucular saçın doğal dengesini,yapısını bozuyor.
Evinizde sürekli kullandığınız ama saça olan faydalarını ayrıntılı olarak bilmediğiniz bir çok doğal ürün;hem cebinize maddi açıdan tasarruf sağlamakta,hem saçı beslemekte,hem de saça doğal bir renk tonu vermektedir.Bu ürünler ve yapılışları şöyledir;

1)KUMRAL
Bu karışım kumral renk tonu elde etmek içindir.Ada çayı,siyah çay,yeşil çay ve karanfil çayı karıştırılır üzerine kına ilave edilir,homojen bir kıvam elde edene kadar karıştırılır ve saça sürülür.İsteğe göre 4 saat bekletilebilir,isteğe göre 1 gece bekletilebilir ve ılık su ile yıkanır,haftada bir uygulanabilir.

2 su bardağı toz yeşil kına
1 çay bardağı ada çayı
1 çay bardağı karanfil çayı
2 yemek kaşığı siyah çay
1 çay bardağı yeşil çay

2)SARI
Bu karışım sarı renk tonu elde etmek içindir.Papatya,kantaron,limon rendesi ve su eklenerek kaynatılır,soğuduktan sonra saça sürülür ve güneşte 20 dk kadar beklenilir,haftada bir defa uygulamak yeterli olacaktır.

1 çay bardağı kurutulmuş papatya
1 çay bardağı sarı kantaron
1 fincan ıhlamur suyu
1 su bardağı su
1 limon kabuğu rendesi

3)KIZIL
Bu karışım kızıl renk tonu elde etmek içindir.Bir pancar ve bir soğan kabuğunu su ile kaynatıp süzün ve üzerine şalgam suyu,zeytinyağı,sirke,nar suyunu ilave edin ve homojen bir kıvam elde edene kadar kına ekleyin.Elde ettiğiniz karışımı fırında veya ocakta ısıtın ılık bir şekilde saçınıza sürün 4 saat kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın,haftada bir uygulanabilir.

1 su bardağı su
1 fincan pancar suyu
1 fincan şalgam suyu
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı sirke
1 fincan nar suyu
1 fincan kırmızı soğan kabuğu suyu

4)SİYAH
Bu karışım siyah renk tonu elde etmek içindir.Patlıcan kabuğu,tarçın ve karanfile su eklenerek kaynatılır,soğuduktan sonra siyah çay,ada çayı,zeytinyağı ve kına taşı eklenir.Üzerine homojen bir kıvam elde edene kadar kına ekleyin.Saçınıza sürün ve 4 saat kadar bekletip ılık su ile durulayın.

1 su bardağı su
1 patlıcanın kabuğu
1 çubuk tarçın
2-3 tane karanfil
1 fincan Siyah çay
1 fincan Ada çayı
1 paket kına taşı
1 yemek kaşığı zeytinyağı

5)KESTANE
Bu karışım kestane renk tonu elde etmek içindir.Bir avuç ceviz yaprağına,çay eklenerek kaynatılır ve suyu süzülür.Üzerine kahve,tarçın,kına eklenerek homojen bir kıvam elde edilir ve saça sürülür.1 saat kadar saçta bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.

2 yemek kaşığı türk kahvesi
yarım çay bardağı siyah çay
1 yemek kaşığı tarçın
yarım çay bardağı ceviz yaprağı suyu
1 yemek kaşığı kına

Tüm tarifler bu kadar hem doğal,hem ucuz hem de yapımı oldukça basit tariflerdir. Devamlı kullanımlarda daha etkili sonuçlar vermektedir ve saçınızın uzunluğuna göre malzemeleri arttırıp azaltabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478