Roma İmparatoriçesi Theodora

Roma İmparatoriçesi Theodora; 1.Jüstinyanus’un, Nika ayaklanması ile anılan ikinci eşidir. 1. Justinianus’un ilk eşinden bir kız çocuğu vardır. Theodora, bazı tarihçiler tarafından cinselliğin ve ihtirasın simgesi olarak görülür. Theodora adının anlamı “Tanrı’nın armağanı”
Theodora, doğu roma (Bizans diye bir ülke yok, sadece dönemleri anlatabilmek için bu ifade kullanılır. Ülkenin asıl adı Roma’dır.) imparatoru 1. Justinianus’la evlenmeden önceki hayatı tam olarak şöyle idi. Biyolojik babası donanma subayıymış. Annesi ise akrobatmış. Ama tabi aksilikler tam da bu anda başlıyor. Babası ölünce annesi başka biriyle evleniyor. Üvey baba at bakıcısıymış. (Maviler soyluların at bakıcıları, yeşiller halkın at bakıcıları) Üvey baba da evden kaçınca, çaresiz kalıp theodora’da para kazanmak için annesi gibi sirklerde çalışmaya başlar. Fahişelik yaptığı da söyleniyor ama o dönemde oyunculuk ve akrobatlık yapan kadınlara bu yapıştırmalar yapılırmış.

Theodora, bir memur eşliğinde Kuzey Afrika’ya yolculuk yapar. Burada 4 yıl boyunca kaldıktan sonra memurla çıkan bir tartışma sonrası Konstantipolis’e kendi imkânlarıyla döner. Theodora ve Jüstinianus’un karşılaşmaları da bir at yarışı sırasında birbirlerini ilk defa görmüşler. O dönemde de Roma yasalarına göre bir imparator, soylu olmayan kimselerle evlenemezdi. İmparatoriçenin ölümünün üzerine justinianus, özel bir yasa çıkararak bu yasağı ortadan kaldırmış ve Theodora ile Ayasofya Kilisesi’nde evlenmiştir.
Theodora soylu olmadığı halde imparatoriçe olan ilk Romalı kadındır. Soylu olmamasından dolayı da İstanbullu aristokratların nefretini kazanır. Sanat ve edebiyat, onun döneminde zengin bir hal alır. Avrupa ülkelerinin birçoğunun hukuk temellerini oluşturan Roma hukukunu kendisi hazırlamıştır.

Nika Ayaklanmasının ardından Konstantinopolis’i yeniden inşa edip düzenlemişlerdir. Ayaklanmada yıkılan Ayasofya ise yeniden inşa edilmiş, eskisinden daha ihtişamlı olmuştur. Theodora, sarayda sahip olduğu gücü, olabildiğince halk yararına kullanmıştır. Zor durumda olan kadınların sokaklara düşmesini önlemesi için sığınabileceği bir yer yaptırdı ve para kazanmalarını sağladı. Zorla fahişelik yaptırmayı yasaklayan bir yasa çıkarttı. Genelevleri kapatarak, kadın pazarlamayı yasakladı. Boşanmayla ilgili yasaları değiştirerek kadınların mülk sahibi olabilmesini sağladı. Bu, tarihte kadınların sahip olduğu ilk mülkiyet hakkıdır.

  • Site İçi Yorumlar
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478